Francouzská manžeta košile

Francouzská manžeta nebo dvojitá manžeta (anglické ekvivalenty jsou French Cuff nebo Double Cuff) označuje manžetu košile, která se překládá směrem vzhůru a zapíná na manžetové knoflíčky. Tento typ manžety je asi nejvíce formálním, nejelegantnějším způsobem zakončení rukávu košile.

Francouzská manžeta je poměrně široké zakončení rukávu košile, které má na svých volných koncích celkem čtyři knoflíkové dírky. Pro zapnutí se manžeta přeloží přibližně v polovině směrem nahoru tak, aby všechny čtyři dírky byly v jedné rovině a dírkami se provlékne manžetový knoflíček (více se o manžetových knoflíčcích dozvíte na našem blogu), který pak drží manžetu zapnutou. Většina dvojitých manžet má čistě obdélníkový tvar, i když se vyskytují i varianty se skosenou rohovou hranou.

K ušití správné a spolehlivé dvojité manžety je třeba především přesnosti. Knoflíkové dírky musí přesně sedět proti sobě jak v horizontálním, tak i ve vertikálním směru a musí být v optimální vzdálenosti od hrany manžety tak, aby zapnutá manžeta nebyla ani příliš těsná (poměrně častý případ) ani příliš volná. I jejich velikost musí být taková, aby manžetový knoflíček nevypadával (v případě větších dírek) ani aby se provléknutí knoflíčků nestalo dlouhou a nervy beroucí procedurou.

Košile s francouzskými manžetami jsou těmi nejvíce společenskými a nejelegantnějšími. I když zapínání manžety manžetovými knoflíčky je obtížnější než prosté zapnutí knoflíčku, poskytují tyto košile možnost doladit celkový vzhled dobře a individuálně zvolenými manžetovými knoflíčky. Ještě před deseti lety bych trval na tom, že košile s dvojitou manžetou se nosí jen k saku a kravatě nebo motýlku; ještě před pěti lety bych trval alespoň na saku. Tím, jak se vnímání elegance a přípustnosti rozvolňuje směrem k pohodlnějšímu, výrazně méně formálnímu oblečení se dnes košile s francouzskými manžetami staly jednou z nemnoha součástí pánského outfitu, která dovoluje opravdovou individualizaci – volba manžetových knoflíčků je jen na nositeli a mohou vyjadřovat jeho náladu, postoj k životu. Dnes se košile na manžetové knoflíčky běžně nosí i ke svetru, ale jejich rozšíření není nijak masové, vždy se jedná o jakési vyjádření postoje, stylu.

Naší nabídku luxusních košilí britské prémiové značky Turnbull & Asser s francouzskými manžetami najdete na www.SEKORA.cz.

Cary GrantPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*