Single Malt skotská whisky

Single Malt skotské whisky (v češtině se také používá označení sladová nebo jednosladová) je skotská (více se o skotské whisky dozvíte na našem blogu), která pochází z jedné destilérky, z jedné várky. Musela být připravená ze sladu této destilérie, vypálená v ní a i zrání muselo proběhnout v sudech v této destilérii.

Single Malt whisky mají chuť, která je typická pro danou palírnu a v průběhu let se může chuť mírně měnit, ale ne příliš. Obliba Single Malt whisky stoupá od 90. let 20. století – do té doby byly obtížně sehnatelné i v Británii. Nicméně od 90. let jejich popularita neustále roste a proto jednotlivé palírny často patří do některého z globálních nápojových (nebo luxusních) konglomerátů firem a značek (Pernod Ricard, Diageo, Bacardi či LVMH). Nicméně i pod těmito globálními konglomeráty si jednotlivé single malt whisky zachovávají svůj charakter – až na světlé výjimky.

Oblasti single malt whisky

Jednotlivé destilérie jsou rozprostřené po celém Skotsku. Orientačně se dělí do několika oblastí, které mají společné rysy – ale není problém najít i whisky, která ostatním značkám z dané oblasti vůbec nepodobá. Počet palíren není konstantní, jednotlivé palírny se občas zavírají a zase otevírají (dnes spíš otevírají). Celkový počet fungujících palíren skotské single malt whisky se proto mění, ale dá se orientačně říct, že jich je okolo stovky.

Každá z oblastí, podle kerých se single malt scotch whisky dělí je charakteristická a specifická – Highlands zvláštní rašelinovotou chutí, Islands čerstvým chladným a všudypřítomným větrem a Lowlands jemnější, mírnjší chutí tak, jako je i počasí ve skotské nížině přívětivější.

Lowlands

Lowlands (nížina) je nejjižnější oblast výroby skotské. V této oblasti je dnes v provozu 6 destilérií, z nichž nejznámější jsou Auchentoshan  a Glenkinchie (Diageo). Whisky z oblasti Lowlands bývá jemnější, méně výrazná a sladší a u některých výrobců je 3 x destilovaná, což chuť ještě zjemňuje tím, že se při třetí destilaci odstraňuje o něco více lokálních příměsí a výsledný alkohol je čistší.

Highlands

Highlands (vrchovina) je oblast, která zaujímá centrální severní část Skotska. V této oblasti je dnes v provozu 39 destilérií a whisky z těchto destilérek je opravdu různorodá. Většina značek má ale slabě rašelinové aroma, jejich whisky je jemná, nasládlá s mírně kořeněnou příchutí. Mezi nejznámější značky patří Oban (Diageo), nejprodávanější značka single malt whisky  ve Velké Británii Glenmorangie (LVMH), nebo Tullibardine.

Speyside

Speyside je oblast na severovýchodním pobřeží Skotska v oblasti ústí řeky Spey. V této, rozlohou poměrně malé oblasti, se nachází 42 destilérií, které obvykle používají vodu z řek a potůčků, které procházejí rozsáhlými rašenilišti a jejich single malt je lehká, jemná, mírně kořeněná a aromatizovaná rašelinou. Mnohé značky mají jemně travnatou příchuť (Glenlivet) nebo jsou chuťově bohaté a mírně sladčí (Macallan). Mezi místními destilériemi jsou i dvě světově nejprodávanější značky single malt – Glenfiddich a Glenlivet (Pernod Ricard).

Campbeltown

Campbeltown je oblast na poloostrově Kintyre na západním pobřeží Skotska. Tato oblast měla svého času okolo 30-ti destilérií a označovala se jako „světové hlavní město whisky“ ale většina z nich byla uzavřena a dnes jsou v této oblasti jen 3 destilérky – Glen Scotia, Glengyle a Springbank. Všechny tři destilérky nepatří do žádného z mezinárodních konglomerátů a Springbank je dokonce zcela samostatná.

Islands

Islands (ostrovy) je oblast, která leží na ostrovech u západního pobřeží Skotska (s výjimkou ostrovu Islay) a zahrnuje Vnější Hebridy, Vnitřní Hebridy a Orkneje. Whisky z této oblasti je velmi různorodá ale společným znakem je kouřová příchuť a poněkud drsnější, výraznější aroma. V současné době je v oblasti v provozu 7 destilérií a nejznámějšími jsou Highland Park, Talisker (Diageo) a Scapa (Pernod Ricard).

Islay

Islay je ostrov u západního pobřeží Skotska ve Vnitřních Hebridech a jedná se o poslední oblast. Na tomto ostrově se dnes nachází v provozu 8 destilérií a jsou druhým největším zaměstnavatelem na ostrově. Všechny podporují whisky turistiku a jejich single malt whisky je charakteristická kouřovou chutí, která pochází z rašeliny, použité při topení. Whisky jsou výrazné, kořeněné s opravdu chlapským charakterem. Nejznámějšími značkami Islay whisky jsou Lagavulin (Diageo), Laphroaig a nově zprovozněný Ardbeg (LVMH).

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*