Košile s proužkem – noblesní business standard

Košile s proužkem Bengal Stripe, Turnbull & Asser

Pánská košile s proužkem patří k nejoblíbenějším košilím dneška. Je poněkud méně formální než jednobarevná, ale zcela akceptovatelná pro většinu příležitostí.

Vznik proužkových košilí lze vysledovat do přelomu 19. a 20. století. V této době již košile nebyla součástí prádla, ale její části – výstřih saka pod krkem a konve manžety – byly viditelné i při těch nejformálnějších příležitostech. Právě na přelomu 19. a 20. století se mění střih saka tak, aby bylo pohodlnější a zejména se zvětšuje výstřih zapnutého saka a tím se rozšiřuje část košile, běžně viditelná.Vzhledem k tomu, že výstřih saka odhaloval poměrně velkou část košile, začala i do oblasti pánských košilí vstupovat módní kreativita i preference každého muže. Volbou košile mohl muž svobodněji vyjadřovat své nálady, pocity i estetické cítění.

První košile s proužkem byly modrobílé, resp. modrý proužek na bílém podkladě, kdy šířka modrého proužku byla asi poloviční než bílého. V období mezi světovými válkami se obliba proužkovaných košilí masivně rozšířila a začaly se objevovat jiné barvy než modrá (temně modročerná, černá, růžová, fialová nebo žlutá) a i jiné variace proužků. Světlo světa spatřily i košile, na kterých bílý proužek zcela chyběl, i když stále se jednalo z dnešního hlediska o velmi konzervativní vzory. A stejně jako dnes, proužky na košili měly vertikální orientaci – ta má totiž tendenci postavu zeštíhlovat.

Širší proužek Candy Stripe

I uspořádání proužků na látce košile má své názvosloví, a to bohužel u každého výrobce většinou jiné. Základem je tzv. Bengal Stripe, bengálský proužek. Jedná se o proužky o šířce cca 2 mm, které jsou stejně široké jak u bílé, tak u doplňkové barvy. Candy Stripe má přibližně dvojnásobnou šířku proužku a opět obě barvy proužků jsou stejně široké. Naproti tomu proužek, označovaný jako Pinstripe, má šířku poloviční než bengálský a je symetrický, tzn. oba proužky mají stejnou šířku. Proužek s názvem Hairline je nesymetrický, kdy bílý proužek má tloušťku asi 1 mm a barevný cca 2 mm a vzorek s označením Half Bengal je na tom obráceně – bílý přibližně 2 mm a barevný asi 1 mm. Obecně lze konstatovat, že čím jsou proužky tenčí, tím má košile jemnější texturu a je více formální.

Multicolor proužková košile Turnbull & Asser

Po druhé světové válce se začaly objevovat i košile s výraznějšími, tlustčími proužky a často i s více barvami než jen dvěmi. Bývají označovány jako Multistripe nebo Multicolor a jsou výraznější a často i sportovnější. Výběr takové košile vyžaduje trochu opatrnosti, protože mnohé košile vypadají jako kabátek od pyžama, ale pokud se výběr povede, výsledek bývá velmi zdařilý.

Košile s proužkem patří do běžné výbavy pánského šatníku již více než 100 let a staly se opravdovou nadčasovou klasikou. S tím, jak se pánská móda uvolňuje a oblečení se stává pohodlnějším, význam proužkových košilí vzrůstá a neměly by chybět v žádném šatníku moderního muže. Nosí se do obleku, s kravatou i bez, do sportovního saka či jen k jeansům a svetru. Ačkoli je výběr široký, těmi klasickými jsou bílé košile s modrým proužkem Half Bengal, Bengal či Pinstripe. Tyto košile se hodí téměř k jakémukoliv oblečení, nejsou jen ryze sportovní a lze je bez ztráty kytičky nosit i na ta nejdůležitější business jednání.

Vhodnost košile s proužkem pro jednotlivé příležitosti znázorňuje následující tabulka.

Vhodnost pro formální příležitosti

Vhodnost pro dennodenní (business) nošení

Vhodnost pro volnočasové nošení

Vhodnost jako dárek

Proužkové košile

++

+++

+++

+++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že košile pro danou příležitost opravdu není vhodná.

Naši nabídku košilí prestižní londýnské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Vzorek Hairline

Košile s proužkem Half bengal, Turnbull & Asser

 

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*