Jacqueline Kennedy – první dáma stylu

Jacqueline Kennedy

Jacqueline Kennedy (1929 – 1994) byla osobností, která spoluvytvářela styl v dámském oblečení v druhé polovině 20. století. Jako manželka 35. prezidenta Spojených států Johna F. Kennedyho udávala na počátku 60. let 20. století tón ve společenském oblečení a v 70. letech 20. století , jako manželka řeckého rejdaře Aristotla Onassise vytvářela dodnes platné zásady dámského casual oblečení. Její vliv na to, jak se ženy oblékaly a co i dnes nosí byl opravdu významný a dodnes patrný i napodobovaný.

Jacqueline se narodila v roce 1929 jako nejstarší dcera v rodině newyorkského makléře Johna Vernou Bouviera III. Její otec pocházel ze starobylé americké rodiny s francouzskými kořeny, matka měla irské předky a rodina Bouvierů patřila ke společenské smetánce východního pobřeží Spojených států. Od svých dvou let jezdila Jacquelina na koni a tento sport jí vydržel po celý život. Během svého studia, která zakončila roku 1951 bakalářským titulem z oboru francouzská literatura, strávila rok ve Francii na Univerzitě v Grenoblu a na pařížské Sorbonně. Po ukončení studia začala pracovat jako novinářka a fotografka v listě The Washington Herald-Times. V roce 1952 se potkala s kongresmanem Johnem F. Kennedym a v září 1953 se vzali. Jejich svatba byla společenskou událostí sezóny a vlastního obřadu, který vedl bostonský arcibiskup, se zúčastnilo přes 700 pozvaných hostů a následující recepce přes 1.200 hostů. Manželé Kennedyovi usilovali o početnou rodinu – v roce 1956 Jacqueline potratila, v roce 1957 porodila mrvě narozenou dceru a až v roce 1957 se narodila dcera Carolina, kterou v roce 1960 následoval syn John Jr. a v roce 1963 syn Patrick, který ale zemřel po dvou dnech. Všechny porody byly provedeny císařským řezem a nebyly jednoduché.

Jacqueline a John Kennedy

Na začátku roku 1960 oznámil John Kennedy svou kandidaturu na prezidenta Spojených států a Jacquelina se do kampaně aktivně zapojila. V listopadu 1960 John porazil svého republikánského protikandidáta Richarda Nixona a na začátku roku 1961 se stal John F. Kennedy ve věku 42 let 2. nejmladším prezidentem Spojených států a Jacqueline se stala ve věku 31 let 3. nejmladší první dámou. Už od doby prezidentské kampaně jí novináři i běžní lidé nazývali Jackie a záhy se stala opravdovou a nefalšovanou mega celebritou a své role první dámy se zhostila s grácií a noblesou. Při své návštěvě Paříže v roce 1961 prezident Kennedy prohlásil „Jsem ten člověk, který doprovází Jacqueline Kennedy do Paříže“ a ze společenského hlediska ho Jackie ve Francii opravdu zastínila – svou znalostí francouzštiny, francouzské historie i opravdovým smyslem pro styl si Francouze zcela získala. Po přestěhování rodiny do Bílého domu se Jackie pustila do poměrně zásadní rekonstrukce a převybavení Bílého domu, kde je dodnes možné pozorovat její ruku a smysl pro estetiku.

Jackie s dětmi na manželově pohřbu

21. listopadu 1963, při návštěvě texaského Dallasu, seděla vedle svého muže na zadním sedadle otevřené limuzíny v okamžiku, kdy byl na prezidenta Kennedyho spáchán atentát. Doprovázela ho do nemocnice, byla přítomná na operačním sále i oficiálnímu vyhlášení jeho smrti. Odpoledne byla na palubě Air Force One přítomná prezidentskému slibu nového prezidenta Lyndona B. Johnsona a po návratu do Washingtonu se účastnila příprav na pohřeb manžela a s oběmi dětmi i vlastního státního pohřbu.

Jackie a Aristotle Onassis

Po manželově pohřbu se odstěhovala do New Yorku a částečně se stáhla do ústraní. Po atentátu na svého švagra Roberta F. Kennedyho v roce 1968 prohlásila „Zabíjejí Kennedyovi, moji děti jsou v ohrožení. Chci opustit tuto zemi.“ a opravdu Spojené státy opustila. V říjnu 1968 se podruhé provdala za řeckého rejdaře a jednoho z nejbohatších mužů planety Aristotla Onassise, kterému bylo v době sňatku 62 let a většinu času začala trávit ve středomoří – ve Francii, Itálii i Řecku. Žila poměrně intenzivním společenským životem a byla nemilosrdně pronásledována novináři a fotografy. Po manželově smrti v roce 1975 začala pracovat jako editorka.

V lednu roku 1994 jí byla diagnostikována rakovina lymfatických žláz a této chorobě v květnu 1994 podlehla. Byla pohřbena po boku Johna F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově ve Virginii.

Jackie v šátku a slunečních brýlích

Po celý svůj život dbala Jackie na to, jak vypadá a co a jak nosí. Ráda nakupovala a mnohdy velmi intenzivně – když se jí jednou líbil kašmírový cardigan, který měli v obchodě v 18-ti barvách, neváhala a koupila si všech 18 barev.Ale často se stávalo, že většinu toho, co nakoupila druhý den poslala zpět do obchodu a vrátila. Nakupovala u slavných značek (Christian Dior, Chanel, Givenchy nebo Halston) ale v menších lokálních obchůdcích.

V jejím životě jde z hlediska stylu vysledovat dvě periody. V té první, na začátku 60. let 20. století je charakteristická společenským hodně formálním oblečením, které nosila jako první dáma. Proslavila se zejména kostýmy se sukněmi ke kolenům, obvykle v jednobarevném provedení v některé pastelové barvě. Kostýmy nebo kabáty byly často vybavené velkými, látkou potaženými knoflíky. Moc nenosila vzorované oblečení, upřednostňovala jednobarevné s povrchovou texturou. Vzhledem k tomu, že byla poměrně vysoká a útlá, nenosila vysoké podpatky aby – jak s úsměvem poznamenala – nepřevyšovala okolo stojící státníky a politiky. S oblibou nosila na hlavě klobouček, který se nazývá „pillbox“ (krabička na pilulky) a který pro ní připravil navrhl Roy Halston a dodával její dvorní módní návrhář té doby Oleg Cassini. Z dnešního pohledu nosila kloboučky i šátky na hlavě v této době mimořádně často.

Jackie se synem při návštěvě Říma

Druhá perioda jejího stylového vlivu začíná počátkem 70. let a je možné jí charakterizovat jako počátek dnešního casual stylu. Jackie v té době trávila hodně času ve středomoří a oblékala se mimořádně pohodlně, jednoduše a elegantně. Často v plátěných kalhotách, sandálech a tričku (T-shirt), někdy doplněném střízlivým sakem nebo v chladnějším počasí lehkým baloňákem (trenčkotem). I v této době často nosila hedvábný šátek, ať už uvázaný okolo hlavy nebo krku – šátky jí provázely celý život. Typické pro ní byly velké sluneční brýle, kterými se aspoň trochu maskovala před paparazzi. Nehýřila barvami, ale měla vytříbený cit pro jejich vzájemnou kombinaci. Všechno, co nosila muselo být z kvalitního materiálu, dobře ušité a muselo jí perfektně sedět.

Jacqueline Kennedy je opravdová osobnost dámského stylu. Byla průkopnicí dnešního casual oblečení, které je především pohodlné a dobře se nosí; dokázala se ale obléknout i pro významné společenské události mimořádně elegantně a přitom prostě a jednoduše. Její styl byl inspirací nejen pro ženy její generace, ale i pro současné.

Jacqueline KennedyPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*