Dámský Corporate Dress Code

Dámský Corporate Dress Code (nebo Business Formal či Business Proffesional) je – stejně jako jeho pánský ekvivalent (více se o pánské Corporate Dress Codu dozvíte na našem blogu) – určen pro nošení do zaměstnání, kde je vyžadováno velmi formální, společenské oblečení. Typickými nositelkami jsou právničky (zejména při soudních stáních), vrcholové manažerky v podnicích z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví či konzultantky. Ale i v těchto povoláních se Corporate Dress Code málokdy vyžaduje pro dennodenní nošení; bývá ale vyžadován pro důležitá jednání s klienty nebo i uvnitř firmy.

Oblečení v rámci dámského Corporate Dress Codu by mělo být konzervativní, relativně usedlé a velmi klasické a v žádném případě by nemělo být vyzývavé nebo příliš sexy. Nejlepší volbou je kostým (sako a sukně) nebo kalhotový kostým (sako a kalhoty) v některé klasické tmavší barvě. Barvou, kterou nic nezkazíte je černá, tmavší odstíny šedé nebo tmavě modrá. V letním období je možné nosit i kostým ve světlejší béžové barvě. Ideálně by měl být kostým jednobarevný a pokud je látka kostýmu proužková, měl by být proužek velmi tenký, jemný. Sukně by měla mít délku ke kolenům (těsně nad i těsně pod je přípustná délka) a neměla by být příliš vypasovaná. I kalhoty by měly být volnější, pohodlnější. Sako by mělo mít klasický střih s dlouhými rukávy a délkou minimálně k bokům.

U Corporate Dress Codu patří do saka halenka. Měla by být jednobarevná nebo jen s velmi jemným vzorkem, ideálně s límečkem. Přípustné barvy jsou bílá, modrá, krémová či černá a měla by být ušitá z kvalitního materiálu – hedvábí nebo bavlny. Rukávy halenky by měly být dlouhé, jen v letních měsících jsou přípustné krátké rukávy nebo i halenka bez rukávů.

Místo kostýmu lze nosit i business šaty, s délkou přibližně ke kolenům. Ideálně by šaty měly být jednobarevné, v tmavším odstínu (pouze v létě jsou přípustné i světlejší krémové odstíny) a neměly by být přehnaně zdobené. Šaty nesmí být příliš vypasované ani příliš sexy a jejich délka nesmí být moc krátká.

K sukni nebo k šatům patří punčochy nebo punčocháče v odpovídající barvě bez výrazného vzorku. V létě nejsou punčochy vyžadovány. I boty by měly být konzervativní a uzavřené: lodičky, stiletta nebo baleríny v koženém provedení. Podpatek by neměl být příliš vysoký, měl by mít výšku do cca 5 cm. Ideální barva bot je černá, ostatní barvy vyžadují zvýšenou opatrnost při celkovém sladění oblečení. Ke kalhotovému kostýmu lze nosit i boty Derby (více se o těchto botách dozvíte na našem blogu). Rozhodně se vyvarujte tenisek a pokud možno i sandálů.

Kabelka ke Corporate Dress Codu by měla být stejné barvy jako boty, měla by být ideálně kožená a přiměřeně velká aby se vám do ní vešlo vše, co na jednání potřebujete. Měla by být střízlivě zdobená. Vzhled můžete doplnit hedvábným šátkem, ale volte spíš usedlejší barvy, drobnější vzorek a pečlivé, nepříliš výrazné uvázání.

Se šperky to nepřehánějte, stačí jedny náušnice, značkové hodinky a 1 – 2 prstýnky. Jakýkoli viditelný piercing nebo viditelné tetování s Corporate Dress Codem nejde moc dohromady. I s malováním to nepřehánějte, nemělo by být příliš výrazné.

Ke Corporate Dress Codu patří střízlivý kabát – v zimních měsících vlněný, v teplejším období trenčkot nebo dámská varianta Macintoshe. Nenoste ke Corporate Dress Codu bundy ani sportovně laděné kabáty. Usedlejší čepice (např. bekovky, barety nebo pletené kšiltovky) jdou s oblečením Corporate Dress Codu dobře dohromady, sportovně laděné čepice se moc nehodí. Lze nosit i klobouky a kloboučky.

Povinné Doporučené Zakázané
Kostým nebo bussines šaty Jednobarevná halenka s límečkem Jeany
Halenka Kostým v tmavé barvě Sportovní svetr
Uzavřené kožené boty Lodičky Sportovní boty či sandály
Kožená větší kabelka Klasický kabát Sportovní čepice
Omezené množství šperků Sportovní bunda

Striktní dámský Corporate Dress Code je i v těch nejformálnějších korporacích vyžadován obvykle jen k mimořádným příležitostem (na důležitá jednání, prezentace). Ale představuje jakýsi etalon střízlivého dámského oblečení a rozhodně se podle něj oblékněte, pokud se ucházíte o pozici, kde jej budete alespoň občas používat.

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*