Loden

Loden (v anglické terminologii broadcloth) je hustá vlněná tkanina s často zplstnatělým povrchem. Látka bývá velmi silná a povrch může být tvořit i počesávaná lícní strana s vlasy orientovanými jedním směrem. Lodenová látka je mimořádně teplá a přirozeně nepromokavá a proto se pláště, bundy nebo saka z lodenu rozšířily mezi obyvateli alpských regionů – Rakouska, Bavorska a Švýcarska. Typicky se loden barví zeleně, olivově, hnědě nebo v různých odstínech šedé (nejčastěji antracitový odstín).

Lodenový kabát

Aby se dosáhlo požadované hustoty látky utká se tkanina nejdříve o 50 – 75% širší a poté se intenzivně valchuje na požadovanou šířku. Tradičně se valchování provádí pomocí dřevěných kladívek, která opakovaně zpracovávají látku v horkém mýdlovém roztoku, čímž se jednak látka vysráží na požadovanou šířku, jednak zhoustne (zkrátí se rozestup mezi vlákny) na hustotu pouhým tkaním nedostupnou. Lodenová látka se poté ještě impregnuje, aby se posílily již tak vynikající vodě nepropustné vlastnosti. Výsledná hustota tkaniny je v rozsahu 300 – 600 g/m2.

Název loden je odvozený od starogermánského slova lode, hrubá látka, které se vyskytuje v písemných pramenech již z 10. století. Ve 14. století se holandský Leiden stal centrem výroby lodenu a v 15. století se jeho výroba rozšířila do Anglie, která až do 20. století tomuto průmyslu dominovala. V Bavorsku a Rakousku existuje také několik továren, které se specializují na nejkvalitnější loden.

Bavorské lodenové sako

Díky své hustotě, která působí jako vynikající ochrana před zimou, deštěm a sněhem se loden dodnes používá jako látka na kabáty a bundy. Tradičně je loden rozšířen mezi myslivci a i do městského prostředí pronikl lodenový kabát (někdy označovaný jako hubertus). Lodenový kabát s délkou někam ke kolenům, obvykle v zelené barvě, je elegantním a luxusním pláštěm.

Lodenová látka se používá i pro šití alpských krojů. Charakteristické sako s 5-ti nebo 6-ti knoflíky z paroží, které se zapínají až ke krku a s rovným límcem v jiné bavě než sako bývá u těch nejluxusnějším modelů vyrobené právě z lodenu. V Bavorsku a Rakousku je běžné nosit takové sako nejen na národopisné slavnosti ale i do práce či na jednání a nosí ho nejen muži ale i ženy.

Lodenový plášťPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*