Pletené čepice – základní typy

Stetson Shirley

Pletené čepice vznikly z ryze praktického důvodu – aby chránily jejich nositele před chladem. Původně se jednalo o vyloženě pracovní čepky, které nosili námořníci, dokaři, stavební dělníci a ostatní, kteří i v chladných dnech trávili podstatnou část dne venku. V druhé polovině 20. století, s tím, jak lidé začali ve zvýšené míře holdovat zimním sportům, se pletené čepice začaly nosit i ke sportovním příležitostem a ke konci 20. století pronikly i do městského prostředí. Dnes jsou pletené čepice zcela běžnou součástí pánské i dámské garderoby. Ačkoli nejsou příliš vhodné pro jakékoli formálnější příležitosti, jejich nošení pro dennodenní docházení do práce nebo pro libovolné volnočasové aktivity je zcela akceptováno.

Beanie čepice Native World

Pletené čepky jsou obvykle upletené ze silnější, teplejší příze. Příze bývá být syntetická, obvykle na bázi akrylu nebo nějaká varianta vlněné příze. Asi nejrozšířenější přízí je ovčí vlněná, která je teplá, hřejivá a plně odpovídá základním funkčním požadavkům na čepici. Nejkvalitnější ovčí příze je vyrobená z merino vlny (více se o merino vlně dozvíte na našem blogu); luxusní pletené čepice jsou z alpaka příze (podrobnosti o alpace se dočtete na našem blogu) nebo z kašmíru (podrobnosti o kašmíru najdete na našem blogu).

Dnes existuje bezpočet typů pletených čepicí – od modelů, jednoznačně odvozených od pracovních čepek až po modely vyloženě dekorativní, módní. Ty základní typy pletených čepic jsou představeny v následujícím textu.

Beanie

Dámská kašmírová beanie čepice

Termínem beanie (nemá český ekvivalent) se označují čepice, které těsně přiléhají k hlavě a mají v podstatě tvar polokoule. Nemají žádné šňůrky pro uvázání pod bradou ani kšilt, který by chránil oči před sněhem nebo deštěm. Jejich tvar je jednoduchý, minimalistický. Beanie je asi nejrozšířenějším typem pletených čepic.

Čepice typu beanie je hřejivá a perfektně chrání hlavu před chladem. Vyrábějí se bez vzorku nebo – zejména u dámských modelů – mají pletený ozdobný vzorek. Existují jednobarevné varianty stejně jako verze s proužky v různých barvách.

Na začátku 90. let 20. století se beanie stala nesmírně populární mezi příslušníky generace X a mezi fandami grunge rockové muziky. Nicméně její hlavní přednosti – minimalistický tvar, jednoduchost použití a výborná ochrana hlavy před chladem – ji neodsunuly k zapomnění a dodnes je beanie součástí každoročních zimních kolekcí i významných módních návrhářů.

Naší nabídku beanie čepic najdete na www.SEKORA.cz.

Kulich

Kulich Stetson Laurell

Kulich je pletená čepice kuželovitého tvaru s bambulí ve vrcholku. Velikost bambule, vytvořené z kousků příze, může být od velice malé až po výraznou, relativně velkou. Kořeny kulichu leží v zimních sportech, zejména lyžování a vrchol jeho obliby byl v 70. letech 20. století, kdy na horách nosili kulich jak ženy, tak i muži zcela běžně. Kulich je dodnes spíše volnočasová čepice.

Dnes nosí kulich spíše ženy; muži pokládají obvykle kulich za příliš zdobný a příliš frivolní i pro jejich volnočasové aktivity. Ženy ale nosí kulich i ve vyloženě městském prostředí a často slouží jako velmi výrazný doplněk celkového outfitu.

 

Kukla (Balaclava)

Pletená balaclava

Pletená kukla je čepice, která je delší až pod bradu a má otvor pouze pro oči. Otvor pro oči může být buď jeden, větší pro obě oči nebo mohou být dva menší, pro každé oko zvlášť. Kromě toho, že kukla poskytuje zateplení pro celý obličej, znemožňuje rozpoznání obličeje nositele a proto se často používá jako maska, která chrání jeho identitu. V této funkci je dnes kukla používána policejními nebo vojenskými jednotkami.

Kukla v dnešní podobě vznikla v polovině 19. století, kdy britská armáda sváděla boje na Krymu. Vzhledem k extrémně chladnému počasí byli britští vojáci vybaveni pletenou kuklou, která je chránila před mrazem. Původní kukla britských vojáků měla jeden větší otvor pro oči, nos a ústa. Kukla se dodnes nazývá i Balaclava po krymské vesnici, u které byla svedená bitva.

Dnes je kukla vyloženě sportovní čepicí, která se nosí při lyžování a často poskytuje tepelnou ochranu hlavě pod lyžařskou helmou. V městském prostředí se balaclava prakticky nenosí.

Čepka s vyšší korunou

Stetson Villas

Jedná se v podstatě o výrazně vyšší beanie čepici, u které vyšší koruna funguje jako jakási ozdoba, která se skládá buď směrem dozadu nebo do boku (podobně jako u baretu).

Střih čepice s vyšší korunou vychází z tzv. frýžské čepky, která pochází již z antiky. Čepice s vyšší korunou je v dnešní době mimořádně oblíbená mezi ženami a dívkami a nosí se jak pro volnočasové aktivity, tak k dennodennímu nošení do práce či do kanceláře. Podrobnosti o čepici s vyšší korunou najdete v samostatném článku na našem blogu.

Naší nabídku čepicí s vyšší korunou značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Baret

Baret Stetson Roselle

Baret je plochá a nízká čepice, která je širší než průměr hlavy. Baret patří mezi nejstarší typy pokrývky hlavy a je možné je vysledovat až do doby bronzové. V 19. a 20. století byl klasický baret nesmírně populární zejména ve venkovských oblastech Francie a i ve Španělsku a Itálii.

Pletený baret je výhradně ženskou záležitostí. Ženy jej nosí v městském prostředí a hodí se snad pro všechny příležitosti – i pro vyloženě formální příležitosti je elegantní a decentní pletený baret přípustný.

Naší nabídku pletených baretů značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Pletená kšiltovka

Pletená kšiltovka Native World

Pletená kšiltovka je čepka, která je vybavena kšiltem, který chrání především oči před deštěm, sněhem a ostrým slunečním světlem. Kšilt může být z jiného materiálu než čepice (obvykle plastu) a k čepici je přišitý nebo může být i pletený. Čepice s plastovým kšiltem obvykle vycházejí ze střihu beanie čepice; naproti tomu čepky s pleteným kšiltem mají obvykle volnější tvar a jsou širší v koruně a vzdáleně připomínají důstojnické brigadýrky.

Pletené kšiltovky nosí především ženy, ale i pro muže jsou méně výrazné modely vhodné. Čepice se hodí nejen pro volnočasové a dennodenní nošení, ale – jako jedna z mála pletených čepic – se může vzít i pro méně významné společenské příležitosti.

Dokařská čepice

Dokařská čepka Stetson Nashville

Jedná se o nižší čepici, která těsně přiléhá k hlavě – v podstatě jde o kratší variantu čepice beanie. Na přelomu 19. a 20. století nosili tuto čepici dokaři v britských (a posléze i amerických) přístavech a odtud pochází její název.

Dokařská čepice se nosí tak, že obvykle nezakrývá uši (nebo jen částečně, přibližně do poloviny uší) a není proto nejvhodnější do opravdu tuhé arktické zimy. Klasickou barvou je černá, případně tmavě šedá. Vzhledem k jejímu původu – jako vyloženě pracovní čepice – se její nošení pro jakékoli formální příležitosti nedoporučuje a nejlepší uplatnění najde při volnočasových aktivitách.

Pletená ušanka

Pletená ušanka

Pletená ušanka je čepice, která má tvar podobný beanie čepici ale ve spodní části má napletené jakési chlopně, které chrání a hřejí uši. Často je vybavena dvěmi tkaničkami, které vychází z nejnižších míst čepice a které se mohou zavázat pod bradou. Některé modely jsou vybaveny i ozdobnou bambulí na vrcholku koruny.

Pletená ušanka bývá málokdy jednobarevná a většinou jsou na ní upleteny výrazné vzory, často v kontrastních barvách. Je mimořádně teplá a má jednoznačně sportovní charakter – jako taková se perfektně hodí na hory. Její využití pro dennodenní nošení ve městě je omezené, pro jakékoli formálnější příležitosti není vhodná. Pletenou ušanku nosí pro její zdobený a vzorovaný vzhled převážně ženy a dívky, muži jí nosí výjimečně.

Naší kompletní nabídku pletených čepicí najdete na www.SEKORA.cz.

Pletená kšiltovka novozélandské značky Native World

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*