Jaká je „správná“ šířka kravaty ?

Klasická šířka kravaty - v podání Cary Granta

Základní tvar moderní kravaty zůstává nezměněn od počátku 20. století. Jedinými dvěma faktory dnešního ustáleného tvaru vázanek jsou délka a zejména šířka. Šedesátá léta 20. století přinesla módu úzkých kravat, aby pak v 70. letech byla jejich šířka extrémně rozšířena (a současně i zkrácena délka). Ale klasický a nadčasový tvar kravaty je dán objektivními zákonitostmi celkových proporcí.

Šířka kravaty (měřeno v jejím nejširším bodě) musí být ve správném poměru k šířce klop saka. Šířka klop pánského saka je prakticky konstantní od 20. let 20. století a ani Giorgio Armani, když na počátku 80. let představil nový střih sak, si nedovolil ji změnit. Šířka nadčasové kravaty, odolné proti krátkodobým výstřelkům módy, se pohybuje v rozmezí 8,5 až 10 cm.

Široká kravata - Michael Caine

Široké kravaty, krátce populární v 70. letech 20. století se moc neuchytily. Jejich problém spočíval hlavně v tom, že postavu opticky rozšiřují a zkracují a celkový vzhled vypadá hodně nevyváženě.

Naproti tomu úzké kravaty se výrazněji prosadily v 60. letech 20. století a jsou například jedním z charakteristických rysů amerického Ivy League stylu – stylu, který vznikl na východním pobřeží Spojených států a dodnes je jakousi uniformou akademického prostředí. Užší kravata totiž zeštíhluje postavu a disproporce s klasickou šíří klop saka je opravdu minimální. Proto se užší kravaty opakovaně vrací do módy a u některých typů vázanek – např. pletených – se ani o jiné než užší kravatě nedá mluvit.

Steve McQueen - užší kravata

Užší kravaty mají šířku okolo 7,5 cm a v posledních dvou až tří letech se masivně vracejí na módní výsluní. Mnozí módní návrháři je zařazují do svých soudobých kolekcí a někteří mají ve svém portfoliu jenom kravaty užšího střihu. Vázanky se šířkou 7 až 8 cm jsou sice užší a moderní, ale pořád se velmi blíží oné nadčasové, prověřené a oblíbené klasické šířce a výborně ladí se současným střihem saka.

Velmi módními se stávají i vázanky i výrazně úzké, se šířkou kolem 5 cm, které ale jednoznačně reprezentují stávající módní trend.

Stále však platí, že každý může nosit to, co mu vyhovuje, v čem se cítí dobře a na co má odvahu to nosit. Takže „správná“ šířka vázanky je věcí ryze individuální.

Užší kravaty v podání JFK a RFK

Úzká kravata - Domenico Dolce a Stefano Gabbana

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*