Chanel No.5 – nejslavnější dámská vůně

Chanel No. 5 je nejznámější vůní na světě. Jedná se o elegantní, vyloženě dámskou vůni, která je z počátku sladká, květinová a jak stárne získává spíše dřevitý charakter. Vůně je osobitá, charakteristická a i když je notoricky známá, stále se nosí a žádná žena neudělá chybu, když ji použije.

Na konci 2. desetiletí 20. století se Gabrielle „Coco“ Chanel rozhodla, že rozšíří aktivity svého módního domu (více se o značce Chanel dočtete na našem blogu) i do oblasti parfémů. Chtěla vytvořit dámskou vůni, která by byla svěží a ztělesňovala moderní styl 20. let 20. století. Angažovala Ernesta Beauxe, francouzského chemika z rodiny alchymistů, působících na carském dvoře, který pro Coco Chanel připravil 10 vzorků vůně (očíslovaných 1 – 5 a 20 – 24) a v roce 1920 je Chanel představil. Chanel si vybrala vzorek, označený číslem 5 (a odtud pochází i název parfému), který jí připomínal vůně, známé z doby svého mládí v internátě v Aubazine – vůni „povlečení vyvařovaného v měděných kotlích, navoněných sušenými kořeny kosatců, skříní s prádlem s růžovým dřevem a verbenou, a podlah, zdí a těl vydrhnutých hrubým lojovým mýdlem, i jasmínů, levandulí a růží z místních zahrad“.

Ernest Beaux, tvůrce Chanelu No. 5

Vzorek č. 5 byl vytvořen z přibližně 80-ti různých komponent, mezi kterými jsou jasmín, růže, kosatec, ambra, ylang ylang, tuberóza, santálový olej a další. Beaux použil i syntetickou složku aldehyd, která byla poměrně nová a obvykle se v parfémech používala jen velmi opatrně a v malém množství. Traduje se, že právě do vzorku č. 5 přidal Beauxův asistent omylem větší množství aldehydu než bylo plánováno. Takto mnohosložkový parfém nebyl v té době obvyklý a výrazně se lišil od tehdejších převážně těžkých parfémů. Gabrielle Chanel navrhla pro parfém i jednoduchou, minimalistickou průhlednou lahvičku, která ale musila být roku 1924 modifikovaná protože původní byla příliš křehká.

Gabrielle Chanel postupovala obezřetně a uvážlivěji při uvádění parfému Chanel No. 5 na trh. Poprvé jej představila vybrané skupině přátel na večeři ve francouzské městě Grasse (hlavní centrum francouzských parfémů), kde nechala parfém rozprašovat. Na vánoce 1920 rozdala lahvičky s parfémem asi 100 VIP zákaznic svého módního salónu a veřejně byl Chanel No. 5 představen 5.5.1921 (i datum zvýrazňovalo číslici 5) v jejím butiku v rue Cambon. Parfém si raketově získal popularitu a z obchodního hlediska to byla výhra v loterii.

Marilyn Monroe

V roce 1924 založila spolu s bratry Pierrem a Paulem Wertheimery (ředitelé a majitelé prestižního parfémového domu Burjois) a Théophillem Baderem (zakladatelem sítě obchodních domů Galeries Lafayette) společnost Parfums Chanel. Bratři Wertheimové měli financovat výrobu, distribuci a marketing parfémů značky Chanel (podíl ve společnosti bratří Wertheimů byl 70%), Baderův podíl ve firmě byl 20% a Coco Chanel se zcela vzdala dění ve společnosti za 10% podíl. Nicméně toto uspořádání se Gabrielle Chanel nelíbilo a až do roku 1947 tvrdě a mnohdy velmi nevybíravě (bratři Wertheimové byli židé a za německé okupace Paříže v průběhu 2. světové války se Coco Chanel s nacisty opravdu zapletla) bojovala o zpětné převzetí společnosti. Boj skončil až  v květnu 1947, kdy došlo k dohodě.

Katherine Deneuve

Od svého uvedení na trh v roce 1921 byla formule parfému Chanel No. 5 jen mírně upravená a jeho balení zůstalo od roku 1924 prakticky beze změny, včetně jednoduché, černobílé krabičky. Dnes se vyrábí jako toaletní voda (Eau De Toilette), parfémová voda (Eau de Parfum), parfém (Parfum) a vůně je obsažená i v dalších výrobcích (sprchový gel, body lotion, čistící gel apod.).

Chanel No. 5 si oblíbily mnohé významné ženy. Tváří Chanelu No. 5 byly ve své době Marilyn Monroe (proslavený je její výrok „Jediné, co si beru na spaní je 5 kapek Chanelu No. 5“), Katherine Deneuve, či Nicole Kidman. I v dnešní době je Chanel No. 5 stále oblíbený a patří k nejprodávanějším parfémům na světě.

Chanel No. 5 je elegantní, svěží květinově-dřevitá vůně, která se hodí stejně dobře k formálnímu kostýmu i k džínám a tričku. Žena, která Chanel No. 5 používá by měla dbát na to, aby byla ale za všech okolností elegantní, dobře oblečená.

HLAVA
aldehydy, neroli, ylang ylang
SRDCE
růže, jasmín
ZÁKLAD
santalové dřevo, vetiver, vanilka

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Hořký pomeranč, skořice, bergamot, aldehydy, ylang ylang, jasmín, větvičník slívový, cibetka, pižmo, kosatec, ambroň, vanilka, růže, jonony, pačule obecná, santálové dřevo, vetiver, kumarin, citronová šťáva, šedá ambra

Gabrielle Chanel v reklamě na Chanel No. 5 z roku 1937

Nicol Kidman, reklama z roku 2005

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*