Omega Constellation – ikona dámských hodinek

Omega Constellation, zlaté s diamanty, automaty (Co-Axial), 31 mm

Rodina hodinek Omega Constellation je příkladem toho, jak se původně luxusní pánské hodinky vyvinuly po svém faceliftu v řadu ikonických dámských hodinek. Ačkoliv i dnes mezi hodinkami Omega Constellation zůstávají i vyloženě pánské modely (které mnozí známí muži běžně nosí) jsou dnes Constellationy především představitelem moderních, elegantních dámských hodinek.

Pro současné modely jsou charakteristické dvě dvojice jakýchsi pacek (nebo drápků či pacek), které jsou umístěné na krajích hodinek na pozici 3. a 9. hodin. Původně tyto packy pomáhaly s fixací safírového sklíčka a spolupodílely se na zajištění vodotěsnosti, ale dnes se jedná o ryze estetický prvek, který je pro Constellationy typický. Pod packami probíhá po obvodu sklíčka luneta, na které jsou římskými číslicemi uvedené hodiny nebo je posázená drobnými diamanty. Dalším prvkem, který je pro dnešní design Constellationů charakteristický je kovový pásek (tah), který spolu s hodinkami tvoří jednolitý celek (tzv. integrovaný tah).

Omega Constellation 24 mm bi-color

Současné Constellationy se vyrábějí v pěti různých velikostech (s průměrem 24 mm, 27 mm, 31 mm, 35 mm a 38 mm), z nichž pouze tu největší lze označit za vyloženě pánský model. Constellationy jsou vybavené buď quartzovým strojkem nebo mechanickým koaxiálním strojkem s automatickým nátahem. Tělo hodinek a pásek jsou z nerezové oceli, ze žlutého, růžového nebo bílého zlata nebo v kombinaci stříbrná nerezová ocel a žluté nebo růžové zlato (tzv. bi-color provedení). Většina modelů je zdobená drobnými diamanty, od 12-ti kusů na ciferníku až po několik tisíc kusů na lunetě, na ciferníku i na tahu. I provedení ciferníku je značně variabilní, od jednobarevného přes vzorované varianty až po ciferník z perleti.

Omega dnes vyrábí více než 400 různých modelů Constellationů (liší se velikostí, materiálem a barvou, zdobením, barvou a materiálem ciferníku a strojkem) a každý rok rodinu obměňuje a doplňuje o nová provedení. Dnes představuje rodina Constellation pro Omegu klíčovou a nejprodávanější řadu hodinek.

První Omega Constellation

První hodinky Omega Constellation byly uvedené na trh v roce 1952 jako vyloženě luxusní pánské hodinky s automatickým nátahem. V roce 1948 uvedla Omega při příležitosti 100. výročí firmy hodinky Centenary, které byly vyráběné v limitované sérii a nebyly určené k masové výrobě. Jejich úspěch a poptávka zákazníků vedly Omegu k rozhodnutí vytvořit novou rodinu opravdu luxusních hodinek – Constellation. Jméno Constellation (souhvězdí), hvězdička na ciferníku a obrázek kopule ženevské observatoře, vygravírovaný na víčku hodinek, připomíná ocenění, které Omega získala za své chronometry na ženevské hvězdárně v roce 1951. Na vzniku prvních Constellationů participoval i nejvýznamnější designér hodinek 20. století Gérald Genta. Od svého uvedení na trh jsou každé Costellationy certifikovány na přesnost švýcarskou oficiální zkušebnou COSC a luxusní charakter prvních modelů podtrhovaly i ručičky a logo na ciferníku z pravého zlata. Původní modely měly vypouklý ciferník, který se na okrajích svažoval dolu a připomínal obrácenou pánev (tzv. Pie-Pan). V roce 1964 proběhl významný facelift, jehož autorem byl opět Gérald Genta a hodinky po tomto faceliftu se označují jako C-Shape. Zaměření hodinek i jejich postavení jako vrcholných modelů značky zůstalo zachováno i po této inovaci.

První Omega Constellation Manhatttan

K zásadnímu faceliftu modelové řady Constellation došlo v roce 1982, 30 let po uvedení prvních Constellationů. Hodinky, označované jako Constellation Manhattan, měly quartzový strojek a všechny charakteristické rysy dnešních modelů – dvě dvojice pacek, přidržujících safírové sklíčko na polohách 3. a 9. hodin, lunetu s římskými číslicemi, označujícími hodiny a kovový, s hodinkami integrovaný pásek. Designérkou Constellation Manhattanů byla Carol Didisheim, která začala pro Omegu pracovat ihned po dokončení studií na škole dekorativního umění v Ženevě v roce 1980. Ačkoliv ona není autorkou oněch typických pacek (jejich autorem byl její šéf, Pierre-Andre Aellen), finální design Manhattanů je její práce. A možná právě díky ženskému přístupu Carol Didisheim se nové Constellationy staly tak oblíbenými mezi ženami.

Dnešní hodinky z řady Omega Constellation patří mezi opravdové ikony dámských hodinek. Jsou mimořádně elegantní, velmi moderní a ačkoliv patří k nejprodávanějším dámským značkovým hodinkám, plejáda různých modelů v různých barvách a s různým zdobením zaručuje, že nezevšední ani po více než 30-ti letech od svého uvedení na trh.

Omega Constellation, 27 mm, bi-color s diamanty na ciferníku

Omega Constellation 31 mm, ocel

 

Rodina Omega Constellation (zleva doprava: quartz 24 mm, automat 27 mm, automat 31 mm, quartz 35 mm, automat Day/Date 38 mm)Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*