Kabát Chesterfield – absolutní pánská klasika

Chesterfield kabát, Henry Poole

Kabát, označovaný jako Chesterfield je již téměř 200 let absolutní klasikou mezi pánskými kabáty. Kabát Chesterfield je mimořádně elegantní a přitom i praktický a časem se vyprofiloval jako doplněk formálního oblečení do chladných dnů. Chesterfield se nosí především k obleku či smokingu; jeho nošení ve spojení s vyloženě volnočasovým oblečením nepůsobí úplně dobře.

Chesterfield kabát se poprvé objevil okolo roku 1840 ve Velké Británii a jednalo se o první kabát, který se nosil výhradně venku. Své jméno pravděpodobně odvozuje od George Stanhopa, 6. hraběte z Chesterfieldu (1805 – 1866), ale i v tomto případě je původ jména nejistý.

Chesterfield kabát je charakteristický tím, že má ne příliš hluboký výstřih s klasickými klopami (s cípy klopy směřujícími mírně dolu tak, jako u jednořadého saka), nemá v pase žádný šev, nemá na rukávech manžety a vepředu má dvě vodorovně umístěné kapsy s překryvnými chlopněmi. Střih kabátu je mírně projmutý, vypasovaný a délka je kratší, ke kolenům. Ačkoliv existují i dvouřadé varianty Chesterfieldu, klasický Chesterfield kabát má zapínání na jednu řadu knoflíků (typicky 3 nebo 4 knoflíky), které jsou překryté chlopní (podobně jako u poklopce). Chesterfield nemá nikdy více než jeden rozparek a některé modely jsou vybavené náprsní kapsičkou (ve které se může nosit ozdobný kapesníček) či menší vodorovnou kapsičkou s chlopní nad standardní pravou kapsou (tzv. Ticket pocket, která původně sloužila k uchování vstupenek do divadla).

Mnohé modely Chesterfield kabátu mají límec, ušitý ze sametu (někdy je tato zvláštnost označována jako charakteristika právě Chesterfield kabátu) obvykle v černé barvě, nebo v jiné barvě než vlastní kabát či mají límec kožešinový. Sametový límec vznikl pravděpodobně proto, že v době, kdy muži nosili napudrované paruky se límec poměrně silně špinil a výměna sametového límce byla jednodušší a nevyžadovala shánět látku samotného kabátu a bylo možné použít jakoukoli sametovou látku. Existuje i legenda, že černý sametový límec nosili britští aristokraté jako vyjádření svého nesouhlasu s popravou francouzského krále Ludvíka XVI během francouzské revoluce.

Klasický Chesterfield kabát je ušitý z kvalitní vlněné látky a typicky je v tmavé barvě (černá, antracitová, tmavě šedá nebo temně modrá). I kabát v hnědobéžové barvě (barva velbloudí srsti) patří ke klasickým a v dnešní době je možné bez problémů nosit i kabáty ve světlejších a vyloženě světlých odstínech. Původní Chesterfield byl jednobarevný, ale i látka se vzorem (rybí kostra, kohoutí stopa nebo i tlumenější kostička) je plně akceptovatelná.

Chesterfield kabát je i v dnešní době mimořádně oblíbeným. Je velmi elegantní, ale přitom moderní. Nosí se především s obleky a pro vyloženě formální příležitosti je tím nejvhodnějším kabátem.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Chesterfield kabát
+++ +++ +

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Tmavě modrý Chesterfield, Brooks Brothers

Světle šedý Chesterfield, Brooks Brothers

Chesterfield kabát, Paul SmithPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*