Thinsulate – lehká a tenká tepelná izolace

Thinsulate rouno

Thinsulate je moderní funkční materiál, který slouží především k tepelné izolaci a zachování komfortu nositele i v extrémně chladném počasí. Thinsulate je jednou z nejstarších funkčních látek a dodnes je hojně využívána, nejen u vyloženě sportovního oblečení, ale i u ošacení volnočasového nebo i elegantního.

Materiál, ze kterého se stal Thinsulate začala firma 3M vyvíjet v šedesátých letech 20. století s cílem, aby vznikla tkanina, která bude mít extrémně příznivé tepelně izolační vlastnosti i při relativně malé tloušťce a při nízké váze. Komerčně byl Thinsulate představen v roce 1979 a již jeho název charakterizuje jeho hlavní vlastnosti – Thin znamená tenký a Insulate znamená izolovat.

Lyžařská bunda s Thinsulate

Thinsulate je netkané rouno vyrobené z extrémně tenkých vláken. Vlákna mají průměr okolo 15 μm, což je tloušťka vláken, která odpovídá přibližně vláknům kašmírové vlny (12 – 19 μm) nebo těm nejtenčím a nejkvalitnějším vláknům ovčí merino vlny (15 – 25 μm) nebo alpaky (13 – 30 μm). Vlákna, použitá v Thinsulate jsou především polyetyléntereftalátová nebo směs polyetyléntereftalátových a polypropylénových vláken, případně i s přidáním vláken akrylových a polyetylénisoftalátových.

Tím, že jsou vlákna v rounu Thinsulate extrémně tenká a lehká, je možné vytvořit poměrně hustý materiál, který ale obsahuje značné množství vzduchových mezírek. A právě tyto vzduchové kapsičky slouží jako základ pro vynikající tepelně izolační vlastnosti. Poměrně vysoká hustota vláken v rounu funguje tak, že odráží teplo zpět k jeho zdroji a tím podporuje tepelné vlastnosti Thinsulate.

Thinsulate rukavice

3M, výrobce Thinsulate udává, že vrstva Thinsulate má stejné tepelně izolační vlastnosti jako vrstva prachového peří 1,5 až 2 x tlustší. Rouno Thinsulate je relativně dobře prodyšné a minimálně absorbuje vodu (méně než 1% své hmotnosti), což prakticky znamená, že dobře odvádí pot a zabraňuje přehřátí. Své vlastnosti Thinsulate neztrácí ani po vyprání nebo po chemickém čištění.

Typicky se Thinsulate umísťuje u oblečení mezi podšívku a svrchní látku. Protože Thinsulate neabsorbuje vodu, musí se při návrhu oblečení dbát na to, aby voda nekondenzovala na vnitřní straně svrchní látky a použít buď svrchní látky, které dobře dýchají nebo zajistit odvětrávání. Thinsulate se dodává v různých hustotách – přibližně od 50g/m2 do 200 g/m2. Hustoty přibližně od 150 g/m2 jsou již už určené do opravdu arktických podmínek.

Pracovní boty s Thinsulate

Thinsulate se dnes používá v mnoha součástech oblečení od bund a kabátů, přes rukavice, čepice, košile a svetry až po zimní zateplené boty. Používá se i u plátěných střech kabrioletů, šijí se z něj peřiny a díky svým zvukově izolačním vlastnostem se Thinsulate používá i pro odstínění hluku.

Ačkoliv patří Thinsulate mezi nejstarší funkční materiály, dodnes se masově používá a díky neustálému zlepšování, které 3M provádí se dodnes jedná o jeden z nejlepších tepelně izolačních materiálů.

 

Pea Coat s Thinsulate

Dámský kabát s Thinsulate

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*