Alpaka – luxusní vlna

Termínem alpaka je označována vlna, která se vyrábí ze srsti lamy alpaka, pocházející z andského podhůří v Jižní Americe. Vlna je jemná, příjemná na omak, má dobré tepelně izolační vlastnosti, nenasává vodu a je hypoalergenická, tj. vhodná na nošení i pro osoby, které trpí alergií. Používá se i pro tkaní látek, ale nejrozšířenější je u pletených výrobků – svetrů, šál, rukavic nebo čepic, kde se nezadržitelně stává jedním z opravdu luxusních a všeobecně uznávaných textilních materiálů.

Lama alpaka je domestifikovaná lama, která patří do čeledi velbloudovitých. Pochází z Jižní Ameriky, z oblasti Ekvádoru, Bolívie a především Peru a bez problémů žije v nadmořských výškách okolo 3.500 m. Dosahuje výšky okolo 100 cm a váží asi 50 – 60 kg. Od své domestifikace byla chována primárně pro vlnu. Existují dva chovné typy alpaky – huacaya, která je robustnější a srst má podobnou ovčí a suri, jejíž srst má rovná vlákna dlouhá až 15 cm, ale obtížněji se zpracovává. Vlna z alpaky suri se považuje za méně kvalitní a nepoužívá se samostatně, ale míchá se s vlnou huacaya nebo s jinými vlákny. Lama alpaka se dožívá věku okolo 20-ti let. Stejně jako některé ostatní lamy, je pověstná tím, že v ohrožení plive, a to poměrně s velkou přesností a na slušnou vzdálenost.

Alpaky se stříhají typicky jednou v roce (na jaře) a z jedné dospělé alpaky lze získat mezi 2,5 a 4,5 kg vlny, z nichž může být až 2 kg té nejvyšší kvality. Vzhledem k tomu, že srst lamy alpaka může být zbarvena od bílé přes hnědou, šedou až po černou, existuje okolo 30-ti klasifikovaných barevných odstínů vlny. Pokud se použije pro hotový výrobek jedné z těchto barev, nemusí se vlákna alpaky chemicky barvit a barva je pak stálejší, odolnější a ryze přírodní. Většina populace lamy alpaky žije v Jižní Americe (okolo 80% v Bolívii a přibližně 10% v Peru) ale v posledních desetiletích se úspěšně rozvíjí jejich chov i v jiných teritoriích – v USA, v Austrálii a na Novém Zélandě.

Průměr vlákna alpaka vlny je mezi 13μm a 30μm, což jí z tohoto hlediska řadí mezi kašmírovou vlnu (12-19 μm) a ovčí merino vlnu (15-25 μm) a jednoznačně řadí alpaku mezi luxusní materiály. Alpaka vlna neobsahuje lanolin a proto se o ní tvrdí, že je hypoalergenická a vhodná i pro alergiky. Je nehořlavá a neabsorbuje vodu a její tepelně izolační vlastnosti jsou stejné pro suchou i mokrou vlnu a jsou přibližně na úrovni vlny kašmírové. Vlna je i mimořádně jemná a příjemná na omak.

Alpaka se v posledních letech stává opravdu luxusním materiálem. Fyzikální charakteristiky tomu plně odpovídají a i módní návrháři a výrobci luxusního oblečení ji začínají intenzivně prosazovat.

Naší nabídku pletených čepicí legendární americké značky Stetson z alpaky najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Lowell - pletená čepice z alpakyPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*