Barva kravaty

Barva kravaty je bezesporu její nejviditelnější vlastností. Dnešní vázanky jsou produkovány v prakticky neomezených barevných škálách a barevných kombinacích. Výběr vhodné barvy je vždy naprosto individuální záležitostí a je zcela osobní. Ve hru vstupují nejen osobní preference nositele, ale i to, jak chce v daném případě působit – seriózně či nekonformě, uklidňujícím dojmem či agresivně, usedle nebo veskrze moderně. To vše ovlivňuje barva vázanky a její barevná kombinace s ostatním oblečením. Ale i v oblasti výběru barvy kravaty platí některá univerzálně uznávaná a nadčasová pravidla.

Naprosto obecně lze říci, že barevnost jednotlivých součástí véčka pod obličejem moderního muže (tvořeného sakem, košilí a vázankou) může být buď ve vzájemné harmonii nebo v kontrastu.

Ladění do barevné harmonie (Steve McQueen)

V prvním případě – v barevné harmonii – jsou jednotlivé odstíny každé části oblečení voleny ze stejné oblasti barevného spektra tak, aby se vzájemně doplňovaly a dokonale ladily. Typickým příkladem je tón v tónu – např. tmavě modré sako, světlejší modrá košile a velmi tmavě modrá kravata.  Pro kombinaci barev do barevné hamonie se obvykle používají různé odstíny stejné barvy nebo maximálně barvy příbuzné (podle jejich polohy na kolu barev). Barvy v barevné harmonii ve výsledku poskytují tlumenější vzhled a obvykle působí na okolí uklidňujícím dojmem. Na druhou stranu riziko, že výsledek bude typu „šedivá myš“ – nevýrazný, málo elegantní a splývající s okolím je značné.

Ladění do barevného kontrastu (Robert Vaughn)

Při ladění do kontrastu se používají takové barvy, které jsou z jiné části barevného spektra (často se používají komplementární barvy z kola barev). Příkladem může být kombinace, kterou často nosil prezident Reagan – tmavě modrý oblek, bílá košile a tmavě červená kravata. Kontrastní barevné kombinace působí zářivějším, uvolněnějším dojmem a elegantnějším dojmem, ale kontrast se nesmí přehnat protože pak výsledek vypadá agresivně.

Barva vlasů a odstín pleti jsou další významné součásti barevné skládanky. Ladění do harmonie je obvykle vhodnější pro muže, u nichž je kontrast mezi odstínem pleti a barvou vlasů tlumený, méně výrazný. Barevnou harmonii ještě více podtrhne, pokud některá z barev je barvě vlasů podobná. Naproti tomu u mužů, u nichž je rozdíl v odstínu pleti a vlasů výrazný, bývá vhodnější kontrastní ladění barev.

Ukázka doporučených barevných kombinací pro různé typy mužů z 30. let 20.století (Apparel Arts)

Mezi nejuniverzálnější barvy vázanek, které jsou vhodné prakticky k libovolné příležitosti patří modré, červené, šedé a černé. V případě, že nejde o jednobarevnou vázanku, je dobrým trikem, pokud doplňková barva na kravatě je velmi podobná barvě buď saka nebo košile.

Nejrozšířenější barvy kravat jsou podrobněji popsány v samostatných článcích na našem blogu.

Ale stejně jako u ostatních vlastností kravaty, i u barvy je rozhodující osobnost toho, kdo ji nosí, a jeho pocity.

Naší nabídku značkových kravat v široké škále barev najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*