Buřinka – ikona britského stylu

Buřinka Stetson Conway

Buřinka (v anglické terminologii bowler nebo derby) je tvrdý plstěný klobouk s okrouhlou a poměrně úzkou krempou a oválnou korunou. V 60. a 70. letech 20. století se stal tento klobouk téměř povinnou součástí pracovního oblečení londýnských bankéřů a finančníků a symbolem jejich postavení. V dnešní době je buřinka – přes svou nespornou eleganci – poněkud výstřední pokrývkou hlavy, která bezesporu zaujme a vzbudí pozornost.

Stan Laurel a Oliver Hardy

První buřinku si objednal v polovině 19. století anglický gentleman William Coke (podle některých pramenů se jednalo o jeho mladšího bratra Edwarda) u přední londýnské kloboučnické firmy Lock´s. Chtěl, aby mu udělali klobouk, který by chránil jeho hlavu (a hlavy jeho hajných) při jízdě na koni před údery od větví stromů a před poškrábáním hlavy – podle zadání se jednalo o jakýsi prototyp ochranné helmy. Lock´s si na tuto zakázku najali londýnskou kloboučnickou firmu bratří Bowlerů a traduje se, že když William Coke v prosinci 1849 hotový klobouk přejímal, položil ho na podlahu a dvakrát na něj zprudka dupnul. Díky své praktičnosti – úzké krempě, která nevadí při pohybu, vyšší koruně, která umožňuje klobouk pevně nasadit na hlavu a pevné plsti, která chrání hlavu – se buřinka rychle rozšířila mezi britskými venkovskými gentlemany. Proti jejímu rozšíření i do městského prostředí se zvedl poměrně intenzivní odpor zastánců tradičního viktoriánského oblečení, ale marný.

Betles v buřinkách

V druhé polovině 19. století se buřinka stala jedním z nejrozšířenějších klobouků na americkém západě, kde získala jméno derby. Ve století 20. se buřinka stala ikonou a nepřehlédnutelným atributem britského stylu, což vrcholilo v 60. a 70. letech, kdy byla buřinka jasným poznávacím znamení londýnských finančníků.

Buřinka byla i oblíbenou filmařskou rekvizitou. Nosil ji ve svých filmech Charlie Chaplin a duo komiků Stan Laurel a Oliver Hardy, zahrála si i v mnoha westernech (asi nejznámějším je Butch Cassidy a Sundance Kid s Robertem Redfordem a Paulem Newmanem). V českém prostředí je buřinka nezbytným doplňkem pana Tau v podání Otto Šimánka.

Dnes je buřinka bezesporu elegantním kloboukem, který je ale poněkud výstřední a archaický. Ale dobře nakombinovaný s ostatním oblečením může být originálním a velmi stylovým módním doplňkem.

Klasickou buřinku legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Princ Charles

Pan Tau (Otto Šimánek)

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*