Manšestrové kalhoty – nejen volnočasová stálice

Manšestrové kalhoty patří k oblíbeným kalhotám především pro volnočasové nošení. Jejich sametu podobná textura jim přidává na atraktivitě, svisle orientované linky mají tendenci opticky zeštíhlovat postavu a poddajná, obvykle bavlněná látka je mimořádně příjemná na nošení.

Manšestrové kalhoty se objevily v první polovině 19. století a z počátku se jednalo výhradně o pracovní kalhoty. Díky svým uživatelsky příjemným vlastnostem se záhy staly i běžnou součástí oblečení anglických venkovských gentlemanů, kteří je nosili především při svých outdoorových aktivitách – procházkách, honech, jízdách na koni. Počátkem 20. století se začaly objevovat i v ryze městském prostředí ale prakticky výhradně jen jako kalhoty pro volný čas. Po 2. světové válce, tak, jak se uvolňovaly nároky na oblečení směrem k ležérnějšímu a pohodlnějšímu stylu, se i manšestrové kalhoty začaly nosit pro jiné, méně významné příležitosti než volnočasové. Manšestrové kalhoty si ale do dnešních dní zachovaly především volnočasové využití.

Manšestráky se dnes vyrábějí ve všech možných střizích, od klasického střihu s vyšším pasem až po kapsáče. Ale tím nejrozšířenějším je džínový střih s nízko položeným pasem. Podle síly (tloušťky) použité látky mohou být manšestrové kalhoty lehčí do letního počasí nebo i silné, vyloženě zimní. Obvykle platí, že čím teplejší kalhoty, tím širší manšestrové proužky.

Ačkoliv se manšestrové kalhoty vyrábějí v mnoha různých barvách, těmi klasickými barvami jsou různé odstíny hnědé, zelené a khaki a především rezavě okrové, která je snad nejčastější barvou manšestrových kalhot. I tyto barvy připomínají venkovský původ manšestráků a lze je výborně kombinovat s tvídovým sportovním sakem či blazerem (více se o blazeru dočtete na našem blogu).

Manšestrová látka je obvykle bavlněná, někdy s příměsí PES vláken a často s příměsí strečových materiálů typu Lycra. Pro manšestr charakteristické proužky stejné barvy jako vlastní látka, které jsou vyvýšené a se sametovým povrchem, mívají různou šířku, která se někdy označuje termínem wale s číslem, které označuje počet vrypů v látce na palec. Standardní počet je okolo 11, wale okolo 16 znamená mašestr s jemnými, blízko u sebe položenými proužky a wale číslo okolo 4 znamená poměrně široké pruhy. Česká terminologie nepoužívá číslo wale, ale manšestry s proužky různé šíře mají vlastní, slovní označení – jehlový samet, prací kord, dámský manšestr, široký manšestr apod.

Manšestrové kalhoty jsou zajímavým zpestřením šatníku. Jsou pohodlné, elegantní a hlavně jsou trochu jiné než jakékoliv ostatní. Je možné je nosit k saku, svetru, košili či triku. Ačkoliv se jedná především o volnočasové kalhoty, lze je bez obav nosit i do kanceláře či na méně formální pracovní schůzky. Jsou ideální, poměrně neokoukanou alternativou k džínám.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Manšestrové kalhoty + ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*