Tvar kravaty

Vázanka klasického tvaru s Paisley vzorem, Turnbull & Asser

Tvar kravaty se – stejně jako ostatní součásti oblečení – vyvíjel až přibližně do začátku 20. století, kdy se ustálil na půdorysu, který je platný dodnes. V podstatě existují dva základní tvary kravat. Klasický, rozšiřující se a končící ostrým cípem ve tvaru širokého písmene V se používá u kravat ze tkaných materiálů (především hedvábí). Rovný, užší se používá výhradně u pletených, sportovně laděných vázanek.

Jedinými dvěma měnitelnými faktory u dnešního klasického tvaru vázanek jsou délka a zejména šířka. Šedesátá léta 20. století přinesla módu úzkých kravat, aby pak v 70. letech byla jejich šířka extrémně rozšířena (a současně i zkrácena délka). Ale klasický a nadčasový tvar kravaty je dán objektivními zákonitostmi celkových proporcí, zejména vztahem kravaty k šířce klop saka a šířkou a hloubkou výstřihu, který zapnuté sako vytváří.

Pletená kravata rovného střihu, Tyler & Tyler

Šířka kravaty (měřeno v jejím nejširším bodě) musí být ve správném poměru k šířce klop saka. Šířka klop pánského saka je prakticky konstantní od 20. let 20. století a prakticky nepodléhá žádným módním změnám či výstřelkům. Šířka nadčasové kravaty, odolné proti krátkodobým výstřelkům módy, se pohybuje v rozmezí 8,5 až 10 cm. Více se o šířce vázanky dočtete na našem blogu.

I délka nadčasové kravaty je dána celkovými proporcemi mužského torza. Příliš krátká vázanka, která končí vysoko nad opaskem, odhaluje břicho a příliš dlouhá, která sahá hluboko pod opasek, zase vypadá směšně. Za nadčasovou, módním trendům odolnou je možné pokládat délku mezi 145 a 155 cm.

Pletené vázanky mají rovný a užší střih, který je i rovně zakončený. Typická šířka pletené kravaty je okolo 7,5 cm a pro délku platí to samé, co pro klasický tvar kravaty – 145 až 155 cm. Diky své užší šířce a výrazné textuře pleteného povrchu vázanky působí pletené kravaty ležérním, uvolněným a sportovním dojmem. Více informací o pletených kravatách získáte na našem blogu.

Naší nabídku luxusních vázanek – klasických i pletených – najdete na www.SEKORA.cz.

Robert F. Kennedy - úzká kravata

Martin Shaw (představitel Doyla z Profesionálů) v široké kravatě

 

 

 

 

 

 

 

 

Cary Grant s vázankou klasické šířkyPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*