Mackintosh – jednořadý baloňák

Mackintosh Huntsman

Termínem mackintosh (nebo i mac či macintosh, někdy i raincoat) je dnes označován jednořadý plášť, obvykle vyrobený z bavlny, který je jen mírně vypodšívkován. Dnešní mac je svou konstrukcí velmi podobný trenčkotu a liší se především svým jednořadým a volnějším, minimalistickým střihem prakticky bez jakýchkoli ozdobných prvků. Stejně jako trenčkot, i mackintosh je především určený do podzimního a jarního počasí a stejně jako trenčkot je přiměřeně teplý a prakticky nepromokavý. Na rozdíl od trenčkotu je ale mackintosh kabát jednořadý se zapínáním na knoflíky, které jsou schované pod jakousi chlopní, střízlivého až minimalistického střihu, který postrádá jakékoliv ozdobné prvky – a to jsou právě vlastnosti, které z něj tvoří nestárnoucí stálici mezi kabáty. Macintosh kabát je volnější a není vybaven páskem a proto a je i pohodlnější – jak při nošení, tak i při oblékání. Volnější střih kabátu ocení nejen ti, kteří požadují více pohodlí, ale zejména silnější nositelé, případně ti s bříškem.

Aquascutum Filey Navy

Historie kabátu mackintosh začíná v roce 1823, kdy si skotský chemik a podnikatel Charles Macintosh patentoval nepromokavou látku na kabáty, kterou vznikla tak, že hrubší bavlněná látka byla z jedné strany pogumována. V roce 1830 se společnost Charles Macintosh & Co. spojila s manšesterskou společností  Thomas Hancock, která již od roku 1819 experimentovala s nepromokavými látkami. První kabáty z pogumované bavlny trpěly některými podstatnými dětskými chorobami – látka měla osobitý a nepříjemný zápach a vrstva gumy se již za mírně teplého počasí drolila. V roce 1843 ale Thomas Hancock použil vulkanizovanou gumu, která většinu problémů vyřešila. Nicméně i tak byly původní macintosh kabáty poměrně těžké a hlavně absolutně neprodyšné. Ale již tehdy byl typický macintosh jednořadý kabát poměrně střízlivého střihu s minimem ozdob – tak, jak je jím dodnes.

Tmavě modrý mackintosh, Burberry

Vývoj v oblasti nepromokavých látek přinesl již v roce 1853 vlněnou látku, která byla prodyšná a přitom prakticky nepromokavá (nechal si jí patentovat John Emery, zakladatel britské značky Aquascutum)  a o něco později se objevila i bavlněná nepromokavá látka gabardén (patent Thomase Burberryho), která se stala základem pro kabáty typu trenčkot (více se o trenčkot kabátech dočtete na našem blogu). Poměrně brzy se tento typ látky začal používat i na jednořadé pláště a postupem času se jako kabát typu mackintosh (do názvu se vloudilo „k“) či mac začali označovat jednořadé kabáty volnějšího střihu s knoflíky, které byly schované pod jakousi klopou a dvojicí všitých kapes, vyrobené z nepromokavé gabardénové bavlněné látky.

Kabáty mackintosh mají minimalistický, vysoce elegantní střih, volnější fazónu, obvykle dvojici všitých kapes (mohou být s chlopněmi, ale častější je varianta bez chlopní), ohrnovací límec a zapínání bez výstřihu. Typickými barvami těchto kabátů jsou modrá, černá, šedá; ale nejoblíbenější jsou ve světle béžovém provedení. Obvykle jsou přiměřeně vypodšívkovány, obvykle kostkovanou látkou, charakteristickou pro daného výrobce. Délka mac kabátu je obvykle nad kolena, ale oblíbené jsou i kratší, pohodlnější varianty a existují i varianty kabátu s délkou až pod kolena. Mezi nejprestižnější značky patří samozřejmě Mackintosh, následovaný Burberry a Aquascutum, ale prakticky každý značkový výrobce pánské konfekce dnes kabát typu mac vyrábí.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Mackintosh kabát
++ +++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Pierce Brosnan

Cary Grant (s Audrey Hepburn)

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*