Bílá košile – absolutní klasika

Bílá košile z té nejkvalitnější (Sea Island) bavlny, Turnbull & Asser

Bílá pánská košile je asi tou nejuniverzálnější součástí pánského šatníku. Pravděpodobně neexistuje takové oblečení, ke kterému by se nehodila, ani taková příležitost, ke které by nebyla bílá košile vhodná.

Čistě bílá košile vznikla někdy v 17. století, kdy původně součást prádla začala pronikat na světlo a vyplouvat ze saka či kabátu. Tak, jak se v následujících stoletích uvolňovala pánská móda začala být i košile viditelnější a ostatní komponenty oblečení odhalovaly větší část košile. V 17., 18. a po většinu 19. století byla bílá barva tou jedinou, která byla u košilí přípustná.

Po 1. světové válce, kdy se objevila současná moderní podoba košile si bílá košile zachovala své postavení té jediné košile pro formální příležitosti, ale byla hojně používána i pro příležitosti semiformální či volnočasové. Bílá košile totiž esteticky ladí prakticky s jakýmkoli oblečením, ať již se jedná o smoking, pracovní oblek, džínsy či kraťasy. Navíc v žádné z těchto kombinací nepůsobí nepatřičně.

Nosit bílou košili rozhodně neznamená být nudně oblečen. Mnozí významní muži minulosti i přítomnosti si z bílé košile udělali jakousi ikonu svého šatníku – Ronald Reagan, Jean Gabin či Winston Churchill jsou dobrými příklady.Bílá košile nemusí být jen ve zcela klasickém tvaru se standardním límečkem, ale často se nosí i tzv. button-down s límečkem, který se připíná drobnými knoflíčky pod krkem nebo s otevřenějším límcem, který rozevírá prostor pro ukázání více z uvázané kravaty. Bílá košile může být vyrobená i z čistě bílé látky, která má texturu, např. ve tvaru drobného diamantového vzorku.

Bílá košile si i dnes zachovává své postavení naprosté klasiky. Hodí se k čemukoliv, k jakékoliv příležitosti a nikdy nebude působit nepatřičně. Proto by měla být v šatníku každého muže v té nejlepší kvalitě, kterou si může dovolit.

Vhodnost bílých jednobarevných košilí pro různé příležitosti je schematicky znázorněna v následující tabulce.

Vhodnost pro formální příležitosti

Vhodnost pro dennodenní (business) nošení

Vhodnost pro volnočasové nošení

Vhodnost jako dárek

Bílé jednobarevné košile

+++

+++

+++

+++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že košile pro danou příležitost opravdu není vhodná.

Naší nabídku bílých košilí najdete na www.SEKORA.cz.

Bílá button-down košile, Turnbull & Asser

Bílá košile s jemnou texturou, Turnbull & AsserPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*