Kožené klobouky

Stetson Bradford

Kožené klobouky jsou – po plstěných a slaměných – třetím nejoblíbenějším typem klobouků. Pravá kůže je totiž přiměřeně prodyšná a zároveň i dostatečná nepromokavá, což jsou pro klobouky dvě velmi podstatné vlastnosti. Kožené klobouky také dobře drží svůj tvar, jsou dobře odolné proti znečištění a i pěkně vypadají.

Kožené klobouky o trochu lépe chrání před nepřízní počasí než klobouky plstěné – dobře ošetřovaná kůže je de facto voděodolná a dobře odolává dešti, sněhu i větru. Na druhou stranu je kůže méně prodyšná než plsť a proto jsou obvykle kožené klobouky teplejší a spíše se hodí do zimních měsíců.

Stetson Citrus - kožený trilby klobouk

Obecně jsou kožené klobouky výrazně méně formální než klobouky plstěné. Proto se příliš nehodí na vyloženě společenské příležitosti; na dennodenní nošení do kanceláře nebo i na obchodní schůzku jsou – při troše opatrnosti – akceptovatelné a příhodné. Pro dennodenní použití se obvykle nosí kožené klobouky typu trilby (více se o trilby kloboucích dozvíte na našem blogu), často vyrobené z vepřovice, která přidává těmto kloboukům jakousi patinu. Samostatnou kapitolou jsou vyloženě volnočasové kožené klobouky, které bezesporu tvoří nejpodstatnější část všech kožených klobouků. Typickým představitelem této kategorie klobouků je klobouk se širší krempou, obvykle mírně westernového stylu.

Stejně jako každý výrobek z přírodní kůže je potřeba i kožené klobouky pravidelně ošetřovat. Při zašpinění lze použít Leather Soap (např. značky Collonil nebo Farnam), což je prostředek, který kůži nejen čistí, ale i impregnuje. Pro důkladnější impregnaci kůže klobouku se používá impregnace ve spreji – Collonil Special Wax nebo Collonil Rustical nebo Farnam Leather New. Při přiměřeně časté údržbě jsou kožené klobouky opravdu dlouhověké.

Naší nabídku kožených klobouků legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson AnvillePříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*