Pletené kravaty – výraz sportovního stylu

Pletené vázanky byly a jsou zajímavou a nekonformní variací na téma klasické kravaty. Objevily se na přelomu 19. a 20. století a až do 50. let 20. století byly považovány za méně formální, uvolněnější typ klasické kravaty.

Vrcholu své popularity a oblíbenosti dosáhly od konce 60. let 20. století až do poloviny let 80. V té době přála jejich oblibě situace, kdy pánské oblečení se stávalo méně formální, méně svázané striktními pravidly a především začalo být pohodlnější a uvolněnější. Klasická kravata se v té době stala synonymem striktně formálního přístupu k oblékání a jakýkoliv prostředek pro oslabení jejího vlivu a postavení v pánské garderobě byl vítaný – ať již se jednalo o rolák či o pletenou vázanku. V 70. letech 20. století si pletená kravata získala své místo jako sportovní, moderní a přitom dostatečně formální součást pánského oblečení.

Pletené kravaty sluší i ženám

Pletené kravaty mají rovné zakončení na obou stranách, jsou nevypodšívkované a pletou se obvykle z hedvábné příze (existují i vlněné či kašmírové pletené vázanky, ale hedvábné jednoznačně vedou). Vzorek, který je při pletení použitý vytváří na kravatě osobitou texturu, která přidává pletené kravatě šmrnc. Nejrozšířenější a nejčastěji nošené jsou jednobarevné (černá, modrá, červená, ale i oranžová, zlatožlutá či fialová) ale již od dob svého vzniku existují i pletené kravaty s proužkem. Proužek je u těchto kravat vodorovný a nikoliv diagonální, jako u kravat klasických.

V posledních letech se pletené kravaty opět vrací do fóra a navazují na své ikonické postavení ze 70. let 20. století. Ten, kdo pletené vázanky nosí dnes o sobě vypovídá, že je sportovně založený moderní muž, kterému ale není lhostejné, jak vypadá a má vztah k dobám, kdy opravdový styl byl v pánském oblečení celkem běžný.

Oživení zájmu o pletené kravaty je ovlivněno i tím, že tyto vázanky mimořádně sluší i dívkám a ženám. Tato kravata ve spojení s dámským oblečením vypadá uvolněněji a přirozeněji a proto si získává oblibu nejen mezi celebritami.

Naší nabídku hedvábných pletených vázanek najdete na www.SEKORA.cz a kašmírových pletených kravat na www.SEKORA.cz.

Pletené hedvábné vázanky Tyler & Tyler

Pletené kašmírové kravaty, N.PEALPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*