Pánské dvouřadé sako – stylové oživení pánského šatníku

Dvouřadé sako se zapínání 6/2

Dvouřadé sako je sako, které má vepředu asymetrické zapínání a dvě svislé řady knoflíků, na které se zapíná. Pro dvouřadé sako je typický špičatý, nahoru směřující límec a fakt, že je třeba ho nosit vždy zapnuté.

Pro dvouřadé sako je typické, že podléhá určitým módním vlnám, kdy jeho obliba stoupá a zase upadá. Obvykle tvoří podíl dvouřadých sak na všech prodaných sakách přibližně 5%, v obdobích zvýšené popularity tento podíl dosahuje až 30%. Ale i v době, kdy dvouřadé sako není na módním výsluní se jedná o nadčasový, plně akceptovatelný, stylový a přitom trochu jiný kousek oblečení.

Základní charakteristikou dvouřadého saka je to, že zapínání saka je asymetrické, kdy levý přední díl sahá daleko za střed saka směrem doprava a zapíná se na knoflíky, které jsou umístěné napravo od středové osy. Aby byl celkový vzhled vyvážený, jsou na levé přednici našité ozdobné, nefunkční knoflíky symetricky ke knoflíkům na straně pravé. Tím jsou na saku vytvořené dvě svislé řady knoflíků, které daly i saku svůj název.

Dvouřadé sako se zapínáním 4/2

Počet knoflíků může být 4 nebo 6 (výjimečně se vyskytují i saka pouze se 2-mi knoflíky). Pokud má sako 4 knoflíky, může být pro zapínání funkční jen jeden (tzv. zapínání 4/1) nebo 2 )zapínání 4/2). U zapínání 4/1 je vyšší knoflík obvykle umístěný dále od osy saka směrem do boku; u zapínání 4/2 jsou knoflíky umístěné do čtverce nebo obdélníku. Při šesti knoflících mohou být funkční 2 knoflíky (zapínání 6/2) nebo jen jeden, nejspodnější (6/1). Podobně jako u čtyř knoflíků, i u zapínání 6/1 jsou vrchní dvě dvojice umístěné dále od středu a zepředu  připomíná linie knoflíků písmeno Y; u zapínání 6/2 tvoří spodní dva dvojice knoflíků obrys čtverce nebo obdélníku. Ve většině případů se ale dvouřadé sako zapíná jen na jeden knoflík – ten nejspodnější (u zavírání 4/1 nebo 6/1) a nebo druhý odspoda (u zapínání 4/2 nebo 6/2).

Letní dvouřadý oblek

Límec saka je střižený obvykle tak, že má jakési růžky nebo šipky, které směřují směrem vzhůru. Tento střih klopy opticky rozšiřuje ramena a zužuje pas a navozuje ideální mužskou siluetu (se širokými rameny a útlým pasem). Dvouřadý smoking může mít i šálový límec, ale tento střih není příliš používán.

Dvouřadé sako má obvykle jeden rozparek v ose saka. Modernější saka mohou mít i dva, postranní rozparky, které jsou obvykle pohodlnější. Kapsy na dvouřadém saku jsou téměř výhradně skryté, naložené (našité) se nepoužívají. Na koncích rukávů jsou 3 nebo 4 knoflíky, stejně jako u jednořadého saka (více se o pánském jednořadém saku dočtete na našem blogu).

Dvouřadé sako působí formálnějším, upjatějším dojmem než sako jednořadé. Proto jsou i sportovní saka tohoto střihu vzácná, snad s výjimkou blazeru (více se o blazeru dočtete na našem blogu), který ve dvouřadém provedení patří ke klasikám. Dvouřadé sako by se mělo nosit vždy zapnuté; rozepnuté vypadá příliš rozevlátě a neuspořádaně. Ze stejného důvodu se k dvouřadému saku obvykle nosí košile s kravatou.

Dvouřadý blazer

Doporučuje se, aby dvouřadé sako nosili muži střední a vyšší postavy, kteří nejsou příliš rozložití. Prodloužená linka levé klopy saka má totiž tendenci opticky postavu rozšiřovat. Nicméně výše uvedené doporučení nelze brát doslova, jsou i silnější muži, kterým dvouřadé sako vyloženě sluší. Vždy bude podstatné to, jak se ve dvouřadém saku cítí jeho nositel.

Mezi celebritami, kteří si dvouřadé sako lze najít amerického poválečného prezidenta Harryho Trumena (který nosil dvouřadé obleky opravdu často), prince Charlese nebo Humphreyho Bogarta.

Dvouřadé sako je i v době, kdy zrovna není módním hitem, elegantní a stylovou součástí pánské garderoby, která je i mimořádně originální a neokoukaná.

Princ Charles

David Bowie

 

 

 

 

 

 

 

 

Dvouřadý oblekPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*