Jaeger – LeCoultre Reverso – ikona společenských hodinek

JLC Reverso Clasique

Jaeger – LeCoultre (jméno firmy se běžně zkracuje na JLC) Reverso je rodina hodinek, které se staly ikonou mezi společenskými, oblekovými hodinkami. Obdélníkový tvar hodinek s vyváženým poměrem stran, 3 decentní linky na kratší hraně, jednoduchý a přehledný ciferník a možnost otočit hodinky v pouzdře ciferníkem k ruce jsou základní charakteristiky hodinek JLC Reverso. Hodinky se staly i uznávaným a oceňovaným příkladem Art Deco designu, který do dnešních dní inspiruje i současné návrháře.

Historie hodinek se odvíjí od konce 20. let 20. století. V té době francouzský obchodník César de Trey pobýval v britské Indii a navštívil i zápas v koňském pólu, které bylo oblíbeným sportem britských vojáků a správních úředníků, sloužících v Indii. Jeden z hráčů si při hře rozbil sklíčko na svých hodinkách a při diskusi po utkání si postěžoval de Treyovi, že by potřeboval hodinky, které by byly schopné bez újmy přežít zápas v koňském pólu, nejlépe tak, že by se hodinky na ruce při pólu otočily tak, že ciferník by směřoval k zápěstí.

César de Troy

Myšlenka Césara de Troye oslovila a po návratu domů ji začal realizovat. Angažoval inženýra René-Alfreda Chauvota, který navrhl pouzdro hodinek, ve kterém bylo možné hodinky na ruce obrátit a v roce 1931 pouzdro patentoval; spojil se s francouzskou firmou Jaeger S.A., která měla pouzdra vyrábět a v neposlední řadě se dohodl s Jaquesem-Davidem LeCoultrem, majitelem švýcarské hodinářské firmy LeCoultre na tom, že LeCoultre bude dodávat strojky a zajišťovat finální montáž hodinek. Hodinky Reverso byly na světě. Vzhledem k časové tísni ale úplně první Reversa byly poskládány jinak – Jaeger nestíhal vyrobit pouzdra a tak zakázku zadal firmě A&E Wenger; LeCoultre neměl strojky, které by pasovaly do pouzder a tak pro první kusy byly použité strojky od Tavannes Watch Co.; finální asembláž proběhla podle plánu u LeCoultre.Až od roku 1933 jsou Reversa vybavené strojkem 11-U (15 kamenů, 18.000 kmitů/hod., manuální nátah, rezerva chodu okolo 50 hodin) od LeCoultre.

JLC Reverso (Maharani), 1936

Hodinky byly dlouhé 38 mm, široké 24 mm a jen 6 mm tlusté (rozměry, které mají i dnešní modely Reverso Clasique) a ukazovaly jen minuty a hodiny (vteřinová ručička se objevila až v roce 1934). Pouzdro bylo na kratší hraně ozdobené třemi linkami a dodnes se jedná o výstavní kousek Art Deco designu. Pouzdro bylo vyrobené z 30-ti dílů a hodinky bylo možné v pouzdru otočit tak, že se hodinky v pouzdru posunuly na kraj, otočily se a opět se do pouzdra zcela zasunuly. Po otočení hodinek bylo viditelné zadní víčko a to začalo prakticky ihned po uvedení na trh lákat k personalizaci hodinek – rytinou na víčku nebo smaltovaným obrázkem. Reversa se smaltovaným obrázkem indické dívky (pravděpodobně Maharani, žena maharádži některého z indických států) z roku 1936 jsou dodnes obdivovaným příkladem takové personalizace. JLC i dnes nabízí možnost si hodinky ozdobit rytinou nebo smaltováním podle vlastního výběru.

JLC Reverso britského krále Edwarda VIII (cca 1937)

Reversa měly na trhu takový úspěch, že společnosti Jaeger a LeCoultre se v roce 1937 spojily a vytvořily Jaeger – LeCoultre (JLC). Hodinky byly oblíbené i mezi tehdejšími celebritami – britský král Edward VIII, pozdější vévoda z Windsoru, je nosil; měl je i dánský princ nebo Amelia Eartart (žena, která první přeletěla Atlantický oceán). Po druhé světové válce začala hvězda modelu Reverso pohasínat – pravděpodobně díky vzrůstající oblibě kulatých, kruhových hodinek – a prodeje i výroba padaly. JLC zachovalo Reversa ve výrobním programu až do začátku 70. let 20. století, kdy výrobu ukončilo. Nicméně v roce 1972 navštívil továrnu JLC ve švýcarském Le Sentier italský dealer značky Giorgio Corvo a při prohlídce objevil 200 kusů nepoužitých pouzder na Reverso. Pouzdra odkoupil, nechal do nich nainstalovat strojky a během několika měsíců všech 200 kusů prodal – a tím znovu oživil zájem o Reversa a přesvědčil JLC, aby obnovili výrobu.

V roce 1984 JLC inovovalo pouzdro na Reversa. Nové pouzdro je vodotěsné a obracení hodinek je možné provádět v jakékoli části pouzdra, nejen na kraji jako u předchozího. Nové pouzdro se skládá z cca 50-ti dílů a je jedním z nejkomplikovanějších na světě.

JLC Reverso Duoface 1994

V roce 1984 došlo k další podstatné inovaci Reversa. Vznikl model, označovaný jako Duoface, který má z obou stran ciferník. Obvykle se používá tak, že jedna strana ukazuje domovský čas a druhá čas v jiném časovém pásmu, což je příjemné zejména při mezikontinentálním cestování. Oba ciferníky pohání jeden strojek, který má vyřešené nastavování druhého času velmi uživatelsky příjemně (buď pomocí tlačítka, které posouvá čas na jednom ciferníku po stisku vždy přesně o hodinu nebo pomocí mezipolohy na korunce, která zase ovládá jen hodinovou ručičku druhého ciferníku) a na druhém ciferníku bývá indikace den/noc.

JLC Reverso Dualface

Dnes jsou v nabídce JLC hodinky Reverso v mnoha provedeních – od řady Reverso Clasique, která se příliš neliší od původního modelu, přes řadu označenou jako Complication, do které patří modelu Duoface i modely se složitějšími komplikacemi, až po řadu Squadra, která má čtvercový tvar. Vyrábějí se i modely, specificky určené pro dámy. U pohon se u většiny modelů starají strojky s mechanickým nátahem; existuje i model s automatickým nátahem (Grande Reverso Night & Day a některé dámské modely) a s quarzovým strojkem. Většina modelů se dodává s koženým páskem, ale jsou i modely, dodávané s kovovým tahem; pouzdro může být ocelové nebo zlaté a existuje i model s mírně větším pouzdrem, tzv. Grande Reverso.

Jaeger – LeCoultre Reverso jsou i dnes, po více než 80-ti letech od svého uvedení na trh, mimořádně elegantními společenskými (oblekovými) hodinkami, které si oblíbili jak muži, tak i ženy. V neposlední řadě jsou i příkladem vrcholného Art Deco designu.

Jaeger-LeCoultre Reverso z roku 1931Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*