Největší producenti kašmíru

Kašmírová vlna

Kašmírová vlna je jedním z nejluxusnějších přírodních textilních materiálů. Je mimořádně oblíbená díky svým vlastnostem – je mimořádně příjemná na omak, hebká a jemná, má vynikající tepelně izolační vlastnosti, je antialergická a antiseptická. A jako většina luxusních materiálů je i poměrně drahá – její produkce je omezená, poměrně malá a rozšíření produkce je obtížné, ne-li nemožné.

Základní surovinou pro výrobu kašmírové příze je srst (přesněji podsada) kozy kašmírové Capra Hircus Laniger (více se o kašmírové vlně dočtete na našem blogu). Koza kašmírská je odrůda koz, která je původem z vnitročínských stepí, stepí rozložených v nadmořských výškách nad 1.000 m.n.m., se suchým podnebím a vysokými výkyvy v teplotách. Teploty v zimě dosahují až k -40oC a v létě přesahují 35oC. Stejně tak i rozdíly v teplotách ve dne a v noci jsou extrémní. Na světě není mnoho míst, kde by podmínky byly podobné – kromě vnitřní Číny disponují podobnými vlastnostmi i stepi v Mongolsku, část území v Afghánistánu a Iránu.

Koza kašmírská

Aby dokázaly kozy kašmírské přežít v těchto nehostinných podmínkách, jsou chráněny právě svou srstí. Paradoxně, čím horší, chladnější zima, tím kvalitnější je vlna při jarním česání koz. Kvalitní kašmírová vlna pochází výhradně z koz, volně chovaných ve svém přírodním prostředí – suchých stepích ve vyšší nadmořské výšce s vysokými výkyvy teplot. Srst koz kašmírských, chovaných v mírnějších podmínkách, nebo dokonce ustájených je podřadného charakteru a prakticky nepoužitelná.

Pastevci se stádem koz kašmírských

Celosvětově se ročně vyprodukuje okolo 15.000 až 20.000 tun surové kašmírové vlny. Největším producentem kašmíru je Čína, resp. území, označované jako Vnitřní Čína, které leží na severozápadě země, u hranic s Mongolskem. Kašmír z této oblasti je považován za nejkvalitnější – průměr vláken se obvykle pohybuje mezi 14-16 µm, s velkým poměrem vlny, která je čistě bílá. Roční produkce kašmíru v Číně se pohybuje okolo 15.000 tun a zvýšení produkce je prakticky vyloučené díky existujícím zákonným omezením (omezení velikosti stád, především z ekologických důvodů).

Mongolský pastevec koz kašmírových

Druhým největším producentem kašmírové vlny je Mongolsko. Mongolský kašmír je velmi kvalitní s průměrem vlákna v rozmezí 15,5- 16,5 µm. Vlákna mongolských koz kašmírových jsou delší než koz čínských a proto se často čínský kašmír míchá s mongolským, aby se výsledná směs lépe (a levněji) zpracovávala. Roční produkce kašmíru v Mongolsku se pohybuje okolo 3.500 tun a má mírně vzrůstající tendenci (v Mongolsku zatím neplatí žádná omezení velikosti stád koz kašmírových). Vzhledem k omezenému zpracovatelskému zázemí v Mongolsku se většina kašmírové vlny vyváží v surovém stavu – obvykle do Číny. Podle některých odhadů se až 35% mongolského kašmíru propašuje do Číny.

Kozy kašmírské

Afghánistán je s produkcí cca 1.500 tun kašmíru ročně na třetím místě. Afghánsky kašmír je poněkud hrubší, s průměrem vlákna 16-17 µm a většina vlny má hnědou nebo nahnědlou barvu. Podle odhadu se v Afghánistánu získává kašmír jen ze 30% všech koz kašmírských zde chovaných, ostatní zůstává zcela nevyužit. Dalšímu rozšíření produkce v Afghánistánu brání zejména místní situace, kdy Afghánci dnes buď bojují se zbraní v ruce proti západní kultuře nebo čekají na štědrou ekonomickou pomoc od této kultury.

Iránský kašmír je obvykle dáván do jedné kategorie s kašmírem afghánsky, i když má poněkud hrubší vlákna (17-18 µm). Afghánská a iránská kašmírová vlna jsou si velmi podobné a rozhodně nepatří k těm nejkvalitnějším. Irán vyprodukuje okolo 200 tun surového kašmíru ročně a vzhledem k omezeným rozlohám vhodných stepích nelze významný nárůst produkce očekávat.

Země

Roční produkce (t)

Typický průměr vlákna (µm)

Poznámka
Čína

15.000

14 – 16

Většina bílé vlny
Mongolsko

3.500

15,5 – 16,5

Delší vlákna
Afghánistán

1.500

16 – 17

Irán

200

17 – 18

 

Poptávka po kašmírových výrobcích ve světě stoupá – nejen v západních rozvinutých státech, ale i v rozvojovém světě. Na druhou stranu je produkce surového kašmíru omezená a nelze předpokládat žádné výrazné její zvýšení. A tomu odpovídají i ceny surového kašmíru (více se o historickém vývoji cen surového kašmíru dozvíte na našem blogu) i výrobků z kašmíru.

Naší nabídku luxusních kašmírových svetrů najdete na www.SEKORA.cz a nabídku kašmírových šál najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*