Boat Shoes – pohodlná volnočasová obuv

Sperry Top-Sider v klasické hnědé barvě

Palubní boty, v angličtině označované jako Boat Shoes nebo Deck Shoes, jsou mimořádně pohodlná, komfortní volnočasová obuv. Jedná se o kožené boty širšího a nižšího střihu s výraznou koženou tkaničkou, která po obvodu obepíná botu okolo kotníku a s gumovou podrážkou, která je speciálně drážkována tak, aby byla protiskluzová a neklouzala na hladkém povrchu lodní paluby ani za mokra ani za sucha. Oblíbili si je muži i ženy a nosí se nejen na jachtách a lodích ale stala se z ní elegantní, stylová a mimořádně pohodlná volnočasová obuv. Hodí se jak k džínsům, tak i ke khaki kalhotám nebo krátkým šortkám

Protiskluzová podrážka (Sebago Dockside)

Boat Shoes navrhl v roce 1930 Američan Paul Sperry, který byl vášnivým jachtařem a poté, co málem zahynul po uklouznutí na mokré palubě se rozhodl, že vyvine obuv, která by odolávala klouzání na palubách. Podnikl desítky experimentů s gumovou podrážkou, ale úspěch se dostavil teprve tehdy, kdy pozoroval svého kokršpaněla, jak se bez problémů pohybuje na mokré palubě. Přidal do gumové podrážky jemné rýhování se strukturou rybí kosti a obuv s protiskluzovou podrážkou byla na světě. Boty nazvané Sperry Top-Sider si rychle získaly svou klientelu především mezi americkými jachtaři a v roce 1939 dokonce získal zakázku od amerického vojenského námořnictva.

Sperry Top-Sider v dámském provedení

Značka Sperry i dnes patří mezi nejrenomovanější značky Boat Shoes, spolu se značkami Sebago (jejich nejznámějším model se jmenuje Docksides) a Timberland (model s označením Earhtkeepers). Paradoxně, dnes Sparry patří pod stejného vlastníka, jako jejich největší konkurent Sebago. Všechny tři značky nabízejí Boat Shoes v široké nabídce barev i materiálů (od klasické kůže přes semiš až po látkové varianty) a to jak v pánském, tak i dámském provedení (existují i dámské Boat Shoes s podrážkou, která tvoří klínek). Pro Boat Shoes obecně platí, že mají širší střih a jsou nižší; díky těmto vlastnostem jsou mimořádně pohodlné. Aby se zabránilo vyzouvání, je noha v botě uchycená silnější koženou tkaničkou, která jde okolo celého nášlapného otvoru a uvazuje se na nártu, kde se provléká dvěmi řadami dírek s kovovým orámováním. Samozřejmou součástí Boat Shoe je gumová podrážka s protiskluzovou úpravou; podrážka může být v barvě, která je v harmonii s barvou boty nebo je výrazně kontrastní, obvykle bílá.

Timberland Earthkeepers

Boat Shoes by se měly nosit na holou nohu, bez ponožky. I tento zvyk je odvozený od původního účelu bot, ale dnes se často porušuje a nosit k Boat Shoes ponožku je přípustné.

Boat Shoes vypadají elegantně a stylově. Kožená tkanička okolo boty, uvázaná na nártu, na jejíchž koncích mohou být uvázány jakési sudové uzly, vytváří zajímavý ozdobný element.  Ale v každém případě se jedná o volnočasovou obuv, a to i v těch nejkonzervativnějších barvách.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Boat Shoes + +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Arnold Schwarzenegger

Princezna Kate

 

 

 

 

 

 

 

 

Sperry Top-Sider v modré barvěPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*