T-Shirt – tričko s krátkým rukávem

Trička Fruit Of The Loom

Tričko s krátkým rukávem, s okrouhlým výstřihem, vyrobené obvykle z bavlny, v širokém spektru barev, s natištěnými vzory nebo striktně jednobarevné je dnes zcela běžnou součástí oblečení. Jeho tvar připomíná písmeno „T“ a od něj pochází mezinárodně akceptovaný anglický název T-Shirt.

T-Shirt se vyvinulo jako součást spodního prádla na přelomu 19. a 20. století. V té době došlo k rozdělení jakési kombinézy nebo overalu, který se nosil jako spodní prádlo a v jednom kuse obsahoval jak tričko s dlouhým rukávem, tak i dlouhé spodky, na dvě části – tričko, které se nosilo na trupu a spodky, nošené na nohou. Za americko španělské války na konci 19. století dostaly příslušníci amerického námořnictva jako součást uniformy prototyp současné T-Shirt – bílé tričko s okrouhlým výstřihem a zatím ještě pořád s dlouhým rukávem. Poměrně záhy se v námořnictvu objevilo i tričko s rukávem krátkým a na lodích, plavících se v horkém podnebí ho námořníci často nosili při práci bez košile, jako jedinou součást oblečení na svém trupu. T-Shirt se okázalo být velice praktickým oblečením – bylo pohodlné, příjemné na tělo, nemačkalo se, rychle schlo a dobře se pralo.

Američtí námořníci na ponorce USS A2 před první světovou válkou

V prvních letech 20. století dvě značky – jedna britská (Sunspel) a druhá americká  (Fruit of the Loom) – věnovaly úsilí ke zdokonalení T-Shirt a jejímu rozšíření mezi muži. Stále se jednalo o spodní prádlo, ale již se mělo v podstatě podobu dnešních T-Shirt a to jak střihem, tak i materiálem (pletené z bavlny tzv. jersey vzorem, který je hladký a zároveň mimořádně pružný). Obě značky vyrábějí T-Shirt dodnes, v široké nabídce barev, materiálů a vzorů.

James Dean

Za druhé světové války se T-Shirt stala součástí uniformy jak amerických vojáků, námořníků a námořních pěšáků, tak i britských ozbrojených sil. Milióny mužů ve zbrani T-Shirt nosili jako součást svého spodního prádla a zvykly si na tričko. Po návratu z války přispělo k dalšímu rozšíření T-Shirt nejen obliba mezi válečnými veterány, ale i významné armádní přebytky, které se rozprodávaly za velice příjemné ceny.

K tomu, aby T-Shirt přestala být jen součástí spodního prádla přispěli v 50. letech 20. století hollywoodské filmy a hollywoodské hvězdy – zejména Marlon Brando a James Dean. Oba začali nosit T-Shirt jako viditelnou součást oblečení, ať už samostatně nebo pod bundou, ve filmech i v civilním životě. Jejich vzoru následovaly i další hollywoodské hvězdy jako např. Paul Newman, Steve McQueen či Gregory Peck. Tričko s krátkým rukávem se začalo lavinovitě šířit světem.

T-Shirt Rolling Stones

T-Shirt začala sloužit i jako prostředek pro sdělení osobního postoje nebo jako komunikační nástroj – s potiskem, obvykle na přední straně trika. Ačkoli první T-Shirt s reklamním potiskem se objevilo již v roce 1939 (s reklamou na film Čaroděj ze země Oz), boom potisku triček odstartovaly motivy Disneyho Micky Mouse, vyplazeného jazyku Rolling Stones a grafického motivu I ♥ NY designéra Miltona Glasera. T-Shirt s fotografi Che Guevary v baretu od Alberto Kordy je dalším z motivů, které sa na trikách s krátkým rukávem často objevují. T-Shirt se často používá k tomu, aby nositele identifikovala s některou sociální skupinou či vyjádřila jeho osobní postoj – potisk na tričku může vyjádřit velmi mnoho.

Don Johnson a Philip Michael Thomas v seriálu Miami Vice

V 80. a 90. letech 20. století se T-Shirt stala i součástí pánského business oblečení, zejména v prostředí filmových a televizních společností. Začalo to tím, že Don Johnson nosil v seriálu Miami Vice T-Shirt spolu s oblekem od Giorgia Armaniho a tato móda se rychle rozšířila nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě a zejména v Paříži. V té době vznikla i trička vyrobená z opravdu luxusních materiálů – směsi bavlny a hedvábí (přidání hedvábí dodalo výslednému tričku charakteristický lesk), Sea Island bavlny (více se o Sea Island bavlně dočtete na našem blogu) a nebo z čistého hedvábí.

Hedvábná T-Shirt (John Smedley)

Dnes je možné T-Shirt pokládat za nepostradatelnou součást garderoby každého muže i ženy. Nosí se jak k jeho původnímu účelu, tj. jako spodní prádlo pod košilí, tak i v moderním pojetí jako viditelná součást outfitu. Nosí se jak samostatně, tak i v kombinaci s oblekem či bundou. Nosí se jak v klasické bílé barvě, tak i v širokém spektru všech možných barev; nosí se jednobarevné, tak i se vzorem nebo s potiskem. Nosí ho muži i ženy, chlapci i dívky. Nosí se v létě i v zimě, k volnočasovým příležitostem i jako součást business oblečení do kanceláře. Je mimořádně univerzální, pohodlné, příjemné na nošení a extrémně snadno se udržuje. T-Shirt je prostě moderní oblečení.

Rihanna

Marlon Brando

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderní T-Shirt (Sunspel)Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*