Coolmax – funkční látka do horkých dní

Coolmax je představitelem moderních funkčních látek, které výrazně pomáhají udržet komfort a pohodlí nositele i při extrémních podmínkách. Zásadní vlastností Coolmaxu je, že efektivně odvádí pot od těla na vnější povrch látky a tím ochlazuje tělo v horkém počasí nebo v případě extrémní fyzické zátěže. Látka Coolmax je zároveň prodyšná, což napomáhá k udržování těla nositele v pohodě.

Coolmax se na trhu objevila v roce 1986 a jedná se o registrovaný výrobek firmy DuPont (dnes Invista). Dnes se Coolmax látka vyrábí v přibližně deseti provedeních, od základního Coolmax Everyday přes Coolmax Extreme pro extrémní fyzickou zátěž až po Coolmax UPF, který navíc poskytuje ochranu proti ultrafialovému záření s ochranným faktorem až 40.

Látka je utkána ze speciálních polyesterových vláken, která mají unikátní průřez. Po délce každého vlákna jsou vytvořené jakési podélné kanálky (v počtu 4 nebo 6), které pomáhají odvádět pot z povrchu těla. S využitím těchto kanálků pot vzlíná látkou na její povrch, kde se odpařuje. Vlastní polyesterová vlákna vlhkost nesají, jen zajišťují odvod potu směrem k povrchu látky.

Kombinace prodyšnosti látky Coolmax a její schopnosti odvádět vlhkost vytvářejí příjemné a komfortní klima i v případě extrémně vysokých teplot nebo mimořádné fyzické zátěže. Výrobky z Coolmax látky se dobře a rychle perou (v pračce při teplotě do 30oC, nedoporučuje se používat bělidla ani aviváže) a po vyprání rychle schnou (prakticky není nutné používat sušičku). Coolmax se málo mačká a ačkoliv se jedná o umělé vlákno, je Coolmax látka na dotek příjemná. Určitou nevýhodou Coolmaxu je, tak jako u většiny funkčních materiálů, že po propocení látka může zapáchat (bakterie, produkující zápach, zůstávají po odpaření na povrchu látky).

Coolmax je poměrně populární funkční tkaninou, ze které se dnes vyrábějí výrobky určené především pro sport – trička, ponožky, čepice či klobouky. Výrobky z Coolmaxu jsou dnes základem pro vrstvení materiálů – používají se na místě tradičního spodního prádla, pod fleecem či goretexem.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*