Jak se dělá kravata Turnbull & Asser

Ačkoliv by se mohlo zdát, že kravata je jen kousek látky uvázaný okolo krku a padající do polévky, její výroba není vůbec jednoduchou záležitostí. Je totiž potřeba, aby se kravata nekroutila, držela tvar, šla dobře uvázat (a rozvázat), nevypadala zplihle ani příliš plně a hlavně aby se líbila. Asi každý, kdo někdy svou kravatu přežehlil (nebo nechal přežehlit) poznal, že udělat z kvalitní kravaty nevzhledný kus hadru není zase tak složité.

Postup výroby kravaty se vyvíjel a ustálil se v dnešní podobě až na počátku 20. let 20. století, kdy teprve byl zvládnut tak, aby vázanka splňovala výše uvedené základní požadavky. Na následujících obrázcích je dobře vidět, jak kravata vzniká – tentokrát v podání londýnské firmy Turnbull & Asser. Tato firma s více než 100 letou tradicí je asi nejprestižnější značkou pánských košilí a kravtay jsou logicky v její nabídce prakticky od počátku. Specialitiu značky je, že všechny její kravaty (a košile také) jsou ručně vyráběné v Anglii a často používají i hedvábí, tkané v anglických přádelnách.

1. Nastřižení kravaty

1. Jedním z nejdůležitějších kroků je ten hned první – nastřižení kravaty. Látka se stříhá přesně pod úhlem 45 stupňů vzhledem k osnově a útku. Jakékoliv jiné nastřižení látky by znamenalo, že se kravata bude nekontrolovatelně kroutit. Kvalitní kravaty se stříhají výhradně ručně protože jen tak jsou konce střihů v optimálním stavu pro další zpracování.

2. Nastřižená kravata před sešitím

2.  Každá kravata vzniká sešitím ze tří kusů – přední díl vázanky (ten, který je vidět), zadní díl (ten, který je po uvázání schován za předním) a spojovací díl, který je uvázán okolo krku. Pouze použití tří dílu zabraňuje kroucení kravaty a usnadňuje její uvázání i rozvázání.

3. Sešití kravaty

3. Tyto tři díly jsou v dalším kroku – po začištění hran – sešity dohromady. Jakákoliv nepřesnost při této operaci může mít za následek znehodnocení celé kravaty. Při sešívání je potřeba dbát, aby vzorek z jednoho dílu navazoval na vzorek z druhého.

4. Přežehlení

4. Po sešití základních dílů je polotovar kravaty přežehlen. Ačkoliv se může zdát, že tato operace je zcela triviální, není to pravda. Pokud nekontrolovaně sežehlíte kravatu do placky, bude jako placka vypadat i hotová kravata a bude postrádat plnost a šmrnc.

5. Podšívka vázanky

5. V následujícím výrobním kroce se do kravaty vloží podšívka. Obvykle je podšívka z vlněné látky, ale může být i hedvábná. Vlněná podšívka uvnitř kravaty neklouže (na rozdíl od hedvábí) a kravata tak lépe drží tvar. Hrany podšívkové látky bývají přeložené a tak vytváří jakýsi polštář, který nadzdvihuje hedvábnou viditelnou látku a dává tak vázance plný vzhled.

6. Ruční sešití kompletní kravaty

6. V dalším kroce je kravata ručně sešita okolo podšívky. Ruční šití je jediný rozumný způsob, jak zachovat plnost kravaty a použití jakékoliv mechanizace má za následek zplihnutí a zploštění vázanky.

7. Přišití očka kravaty

7. V následujícím kroce je do vázanky všita hedvábná smyčka, která je na zadní straně kravaty a obvykle se používá k přichycení kratšího dílu kravaty tak, aby zpod vázanky nevykukoval. Nicméně tato smyčka má i svoji konstrukční funkci. Je součástí jakéhosi “napínáku” kravaty, který je popsán an dalším obrázku.

8. Napínák kravaty

8. Nitka, která vede po celé délce vázanky uvnitř kravaty slouží k napínání kravaty a je zakončena na širším konci vázanky smyčkou. Tento “napínák” se stará o to, aby se kravata sama srovnala poté, co ji sundáte z krku a je vždy šit a zkompletován ručně.

9. Kompletace kravaty

9. Zbývající výrobní operace již spočívají v opatrném přišití visačky s logem výrobce, zabalení a expedici k zákazníkovi. Kravat je hotova.

Jediné, co ještě zbývá je kravatu dobře uvázat na dobře padnoucí košili do dobře padnoucího saka. Kvalitní kravata se nebude kroutit, půjde dobře uvázat i rozvázat, po sundání se sama vyvěsí a nebude působit zplihle, ale bude mít svoje charisma, které doplňuje oblečení.

Naší nabídku kravat prestižní britské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*