Harrington bunda

Harrington bunda Baracuta G9

Termínem Harrington bunda je označována lehká bavlněná bunda do pasu s podšívkou a elastickými náplety v pase a na konci rukávů. Bundě se též říká blouson nebo golfová bunda a patří mezi mimořádně oblíbené součásti pánského i dámského šatníku v jarním, letním a podzimním období. Její použití se pohybuje na neustále se stírající hranici mezi formálním a volnočasovým oblečením a právě tato pozice napomáhá k její oblibě i v dnešní době. Ačkoli se původně jednalo o vyloženě pánskou bundu, již dlouho je oblíbená i mezi ženami a dívkami. Tuto bundu si oblíbili mnozí významní muži – James Dean, Elvis Presley, Steve McQueen, Frank Sinatra, John F. Kennedy, Bill Clinton nebo Daniel Craig jsou jen některá jména mužů, kteří Harrington bundu nosili.

Harrington bunda značky Glenfell

Bunda spatřilo světlo světa poprvé v roce 1937 v Anglii, kdy ji bratři John a Isaac Millerovi, zakladatelé značky Baracuta, navrhli jako bundu, která by chránila především před deštěm. Oba bratři byli vášnivými golfisty a proto byla bunda navržená tak, aby se v ní dal tento sport pohodlně provozovat. Již v roce 1938 dal Lord Lovat Johnu Millerovi svolení k tomu, aby na podšívku bundy použil jejich rodinný Frazer Tartan (více se o tartanu dočtete na našem blogu) a tak vznikla legendární bunda Baracuta G9 (ono G v názvu symbolizuje golfové kořeny bundy). Bunda si poměrně rychle získala oblibu především mezi hráči golfu a nezadržitelně začala pronikat i do městského prostředí. Jak už to v módě bývá, po úspěchu Baracuta G9 se ozvala britská značka Grenfell, která tvrdí, že bundu tohoto typu vyrábí již od počátku 30. let 20. století; ale bundy Grenfell nezískaly takovou popularitu jako bundy Baracuta (podobně jako u baloňáku se o otcovství přou značky Burburry a Aquascutum – viz. článek o baloňáku na našem blogu). Název Harrington bunda se objevil až v roce 1964, kdy bundu Baracuta G9 nosil herec Ryan O´Neal v roli Rodneyho Herringtona v úspěšném televizním seriálu.

Harrington bunda sluší i ženám

Harrington bunda si získala základnu loajálních nositelů zejména ve Spojených státech na přelomu 50. a 60. let 20. století, kdy se stala součástí neformální uniformy, kterou nosili studenti amerických univerzit na východním pobřeží (tzv. Ivy League). Popularizaci bundy pomohlo i to, že se objevovala nejen ve filmech (kde jí nosili Steve McQueen, James Dean nebo Elvis Presley), ale mnohé VIP osobnosti ji nosili i v soukromí.

Původní Baracuta G9 je jednobarevná bavlněná bunda s bavlněnou podšívkou (s červeným vzorkem Frazer tartanu) s délkou do pasu. Okolo pasu a na koncích rukávů má našité elastické lemy, které stahují bundu okolo těla; zapínání je na zip. Charakteristickým prvkem jsou poměrně velké boční kapsy, které jsou zešikmené a jejich zavírání je překryté chlopněmi na knoflík. Na zádech má bunda poměrně hluboké sedlu, které pomáhá chránit před deštěm. Límec bundy je stojatý, elastický a při nepřízni počasí je možné ho zapnout na dva knoflíky. Bunda se vyráběla v široké škále barev, ale mezi nejtypičtější patří tmavě modré, světle béžové či světlounce šedivé, téměř bílé provedení. Postupem doby se objevily i varianty, vyrobené z kůže a zejména semišové.

Harrington bunda Baracuta G9

Harrington bunda nezůstala výhradně pánskou bundou, stejně dobře sluší i funkčně vyhovuje i ženám a dívkám a stále se vyrábí i v dámském provedení.

Hlavními důvody oblíbenosti této bundy jsou její mimořádná pohodlnost, funkčnost (ochrana nejen před deštěm, ale i před větrem či prachem) a její nadčasový, vysoce elegantní vzhled. I v dnešní době, kdy se stírají rozdíly mezi formálním a volnočasovým oblečením, je tato bunda naprosto perfektní volbou, protože již od svého vzniku stála právě někde na této hranici. I dnes se jedná o mimořádně elegantní bundu, která perfektně vyhovuje potřebám dnešních mužů, žen i dívek.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Harrington bunda
++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Elvis Presley

James Dean

 

 

 

 

 

 

 

 

Steve McQueen

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*