Bavlněné khaki kalhoty (chinos) – letní volnočasová klasika

Klasické chinos

Bavlněné khaki kalhoty, označované termíny chinos nebo khakis, jsou již od konce druhé světové války stálicí pánského volnočasového šatníku. Tak, jak se styl pánského odívání uvolňuje směrem k ležérnějšímu pojetí, nejsou dnes již striktně doménou volnočasového oblékání, ale perfektně zapadají do Business Casual Dress Codu (více se o tomto Dress Codu dočtete na našem blogu) a jsou naprosto akceptovatelné i pro dennodenní nošení do kanceláře či na méně formální obchodní jednání.

Stejně jako mnohé součásti pánského šatníku, mají i chinos svůj původ svázán s vojenským oblečení. Poprvé se objevily okolo roku 1845 jako součást uniforem britských jednotek v Indii, kdy nahradily čistě bílé kalhoty. Hlavním důvodem bylo to, že bílé kalhoty se neuvěřitelně špinily a na khaki kalhotách nebylo tolik patrné zašpinění, které způsoboval prach (samo slovo „khaki“ znamená zabarvené prachem v indickém jazyce Urdu). Zabarvení kalhot ve světlejších odstínech kávové, béžové nebo dokonce curry se osvědčilo a roku 1848 byly tyto kalhoty oficiálně schválené jako součást britské uniformy pro horké počasí. Okolo roku 1890 se khaki kalhoty staly součástí i uniformy amerických vojáků za americko-španělské války. Roku 1912 byly chinos schválené jako součást uniformy pilotů amerického námořnictva a od roku 1931 je nosí i příslušníci ponorkového loďstva US Navy. K zásadnímu rozšíření khaki kalhot ale došlo v průběhu 2. světové války, kdy se staly výstrojní součástí amerických i britských vojenských a námořních sil.

Chinos a blazer

Původní chinos jsou bavlněné kalhoty bez sámků a bez záložek v barevné škále, která sahá od tmavší nazelenalé khaki přes světle béžovou až po jasnou, světlou ústřicově šedivou, která je jen o kousek tmavší než bílá. Látka, ze které se originální khaki kalhoty vyrábějí je silnější bavlněná látka v keprové vazbě, která je mimořádně pohodlná, prodyšná a dobře udržovatelná. Dnešní chinos se vyrábějí v širším spektru barev, od rezavě červených přes jasně zelené až po modré; i látka, ze které se dnes chinos vyrábějí nemusí být 100% bavlna, ale často se jedná o bavlnu s různými umělými příměsemi. I střihy dnešních chinos jsou rozmanitější a již zcela striktně neplatí, že khakis nemají sámky ani záložky.

Chinos se výborně hodí ke sportovnímu saku, ke svetru či mikině nebo jen ke košili či polo triku (více se o polo tričku dočtete na našem blogu). Ale naprosto mimořádně ladí s modrým  blazerem (podrobnasti o blazeru najdete na našem blogu), kde světle béžová vytváří půvabný barevný kontrast. Chinos se dnes nosí jak s kravatou, tak i s košilí bez vázanky a v obou případech vypadají dobře. Pasují k teniskám, sandálům, mokasínům i Derby botám; díky své béžové barvě ladí jak s hnědými tak i černými koženými botami.

Chinos jsou dnes asi druhým nejrozšířenějším typem kalhot, hned za džínsy. Za svou oblibu vděčí nejen pohodlnosti, s jakou se nosí, ale i jednoduchému, vpravdě klasickému střihu a příjemné a vysoce univerzální barvě, která výborně ladí s prakticky libovolným zbytkem oblečení.

John F. Kennedy

Daniel Craig

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*