Volba vhodné kravaty – podle příležitosti

Asi nejdůležitějším kritériem pro volbu vhodné kravaty je, pro jakou příležitost má být použita. Je zřejmé, že do divadla nebo na koncert se hodí jiná kravata než na odpolední nedělní vycházku s rodinou. Velmi zjednodušeně je možné různé situace, ve kterých se muž ocitá v kravatě, rozdělit do tří základních skupin.

Formální (společenské) příležitosti

Joe DiMaggio na svatbě s Marylin Monroe

Jde o situace, ve kterých patří kravata k de facto povinné výbavě muže – návštěva divadla, koncertu, recepce, svatba či večeře s důležitým zákazníkem. V těchto situacích je nejjistějším oblečením pro muže tmavý (tmavě modrý, případně temně šedý) jednobarevný oblek, který je doplněn jednobarevnou – obvykle zářivě bílou – košilí. Kravata, která v žádném případě nepokazí výsledný velmi formální dojem, je jednobarevná a tmavá – tmavě červená, tmavě modrá, černá nebo tmavě šedá. Pokud by jednobarevná vázanka budila příliš mdlý a usedlý dojem, lze bez obav použít drobný kontrastní vzorek (puntík nebo foulard) nebo některou z proužkových variant. Obecně platí, že čím je vzorek na kravatě drobnější, tím více se hodí pro formální příležitosti. I některé vázanky s paisley vzorem představují vynikající a neokoukanou alternativu k solidnímu vzhledu jednobarevných kravat.

Naší nabídku luxusních vázanek pro formální přáležitosti najdete na www.SEKORA.cz.

Dennodenní (pracovní) nošení

Bývalý francouzský prezident Jaques Chirac

Nejčastějšími případy, kdy moderní muž vyráží do světa v kravatě, jsou zaměstnání, kancelář nebo obchodní jednání. Pro tyto příležitosti se muži oblékají buď do obleku nebo do vhodné kombinace saka a oblekových kalhot. Barevné ladění obleku zahrnuje celé spektrum barev, od „klasických“ – tmavomodré a šedé přes černou, antracitovou a hnědou – až po méně obvyklé (ale to neznamená, že méně vhodné) – odstíny zelené, kovově modré i světlejších khaki variant pro letní období. Nejen barvy, ale i vzory oblekových látek tvoří pestrou škálu – jednobarevné, proužkové (vlasové i širší proužky) a kostičkové bývají nejrozšířenější. Pro volbu vhodné vázanky pro dennodenní nošení neplatí žádné ustálené konvence a důležité je, aby kravata vhodně barevně i vzorově doplňovala celkový dojem. Mezi nejrozšířenější vázanky masově používané pro dennodenní nošení patří ty s proužkovým, puntíkovým nebo foulardovým vzorem. Poněkud méně obvyklé jsou kravaty s kostičkovým vzorkem nebo klubové.

Naší nabídku kravat pro dennodenní nošení najdete na www.SEKORA.cz.

Volný čas

Vévoda z Windsoru v neformálním, volnočasovém oblečení

Po období, které omezilo nošení vázanky ve volném čase, se dnes kravata opět vrací i do této sféry. Úspěšný moderní muž si jistě rád vezme sportovní sako nebo modrý blejzr doplněný vhodnou kravatou na nedělní vycházku s rodinou, na návštěvu sportovního utkání, na posezení s přáteli či na dostihy. Pro volný čas jsou obzvláště vhodné kravaty s geometrickým či kostičkovým vzorem a samozřejmě klubové vázanky s motivem blízkým provozované aktivitě. I barevné ladění kravat pro volný čas bývá pestřejší a využívá kontrastnějších barevných kombinací. Volný čas je také příležitostí, kdy nejvhodnějším materiálem, ze kterého je vázanka vyrobena, nemusí být 100% hedvábí – vlněné nebo pletené kravaty jsou naprosto stejně vhodné. Pro volnočasové aktivity jsou velmi vhodné i pletené vázanky – ať již hedvábné nebo kašmírové – které působí podstatně ležérněji, uvolněněji a méně formálně.Pletené vázanky mohou být jednobarevné, proužkové nebo s jemným, miniaturním vzorkem.

Naší nabídku kravat vhodných pro volnočasové aktivity najdete na www.SEKORA.cz.

Kravata jako dárek

Kromě výše uvedených základních příležitostí je třeba zmínit se i o další situaci, ve které lidé rozhodují o volbě vázanky – Kravata jako dárek (tomuto tématu je věnována samostatná stránka našeho blogu). Luxusní vázanka je opravdu hezkým a dnes již ne zcela běžným dárkem, který potěší každého muže.

Naší nabídku luxusních vázanek vhodných jako dárek najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*