Základní typy límečků u pánských košilí

Límeček u pánské košile je stylistickým prvkem, který výrazně mění vzhled košile. Límeček košile totiž pomáhá při dotváření vzhledu véčka těsně pod obličejem, tedy na velmi významném místě.

V průběhu vývoje pánské košile (více se o historii pánské košile dočtete na našem blogu) se vyvíjely i límečky a vzniklo opravdu nespočetné množství variant a variací.. Jak to v módě bývá, mnohé měly pouze krátký život a po opadnutí módní vlny se vytratily, ale některé typy límečků zůstaly nadčasovými a staly se klasikou.

U límečků košilí se vyskytuje poměrně vážný problém s terminologií. Každý (nebo každý významný) výrobce používá pro různé typy límečků vlastní označení, které u jiného výrobce může znamenat něco zcela jiného. Proto budeme v dalším textu vycházet z obecné anglické terminologie, která je asi nejpoužívanější.

Klasický límeček (Straight-Point Collar)

Al Pacino s klasickým límečkem košile

Nejrozšířenější typ límečku, který je opravdovou a nefalšovanou nadčasovou klasikou. Cípy límečky tvoří ostrou hranu a směřují na prsa nositele. Klasický límeček se hodí k nošení s kravatou i bez kravaty, je vhodný prakticky pro všechny možné příležitosti, od vyloženě formálních až po sportovní a volnočasové aktivity. Klasický límeček je i základem, ze kterého vznikly některé další typy límečků (především Tab Collar a Pin Collar).

Luxusně provedený klasický límeček má na vnitřní straně v rozích našité jakési kapsičky pro zasunutí výztuží límce (více se o výztužích límců košilí dočtete na našem blogu), které zabraňují kroucení límečku a pomáhají držet tvar límce.

Klasický límeček je tou nejjistější volbou. Nepodléhá módním výkyvům, je velmi univerzální a mimořádně elegantní.

Otevřený límeček (Spread Collar)

Princ Charles v košili s otevřeným límečkem

Otevřený límeček má široce rozevřené cípy, které směřují směrem k ramenům nositele. Tento typ límečku rozevírá větší prostor pro kravatový uzel a při nošení s kravatou působí celek více sexy. Rozšířený prostor pojme bez problémů i rozměrnější, plnější kravatové uzly (např. Windsorský uzel). Na druhou stranu ale nošení tohoto typu límečku bez kravaty může vytvářet neharmonické proporce a proto bude jistější si vždy ke košili s otevřeným límcem vzít i kravatu.

Obliba otevřeného límečku se v průběhu času mění, probíhá v jakýchsi vlnách. V současné době jeho obliba poněkud uvadá, ale rozhodně není mimo aktuální módní trend. Košile s otevřeným límečkem se výborně hodí pro formální a dennodenní (pracovní) příležitosti a využití košilí s otevřeným límečkem k volnočasovým aktivitám je spojené s tím, že košile s otevřeným límečkem by měla být doplněná vázankou.

 

Button-down límeček (Button-Down Collar)

Paul Newman v bílé košili s button-down límečkem

Jedná se v podstatě o klasický límeček, který má v rozích cípů knoflíkové dírky, pomocí kterých se připíná ke knoflíčkům na přednici košile. Toto uspořádání zabraňuje tomu, aby límeček odstával a pomáhá ho držet ve správné poloze. Podrobnosti o Button-down límečku se dočtete na našem blogu.

Košile s Button-down límečkem jsou výrazně uvolněnější, méně formální než košile s klasickým límečkem a jejich nošení k formálním příležitostem je opravdu diskutabilní. Naproti tomu se výborně hodí pro dennodenní, kancelářské nošení i pro volnočasové či sportovní aktivity. Košile s Button-down límečkem můžete nosit spolu s kravatou i bez ní, jen si v každém případě nezapomeňte zapnout knoflíčky na límcích.

Tab Collar

Daniel Craig ve Skyfallu s košilí s Tab límečkem

Klasický límeček je doplněn o úzké proužky látky, které jsou přišité k vnitřní straně límců. Tyto proužky látky (onen „Tab“) se zapínají pomocí tenkého knoflíku (často kovového) cca 2 cm pod nejvrchnějším knoflíkem košile a jsou zapnuté pod uzlem kravaty, který v podstatě tento Tab překrývá a maskuje. Smyslem Tabu je, že fixuje límec do jedné polohy a tím, že je Tab pod uvázanou kravatou mírně nadzvedává kravatový uzel a vytváří tak poněkud elegantnější podmínky pro uvázání a umístění uzlu vázanky.

Detail košile s tab límečkem

Pro košile s Tab Collarem je charakteristické, že vytvářejí jakýsi „tunel“ pro kravatu okolo krku, který při podrobném zkoumání dobře viditelný. Navíc Tab udržuje cípy košile na svém místě.

Košile s Tab Collarem by se měly nosit výhradně ve spojení s vázankou. Při nošení bez vázanky působí Tab opravdu rušivě. Košile s Tab Collarem jsou uvolněnější než košile s klasickým límečkem, ale méně než košile s Button-down límečkem. Proto se hodí i pro většinu formálních příležitostí i pro nošení do práce nebo na jednání; jejich nošení pro volnočasové příležitosti je možné, ale jen ve spojení s dobře uvázanou kravatou.

Límeček se špendlíkem (Pinned Collar)

Leonardo diCaprio v košilí s límečkem se špendlíkem

Podobně jako u Tab Collaru i u límečku se špendlíkem jsou cípy límečku propojené cca 3 cm pod vrchním knoflíkem košile. Tentokrát k propojení slouží ozdobný špendlík (který může připomínat velký zavírací špendlík, ale existují i jiné tvary špendlíku). Špendlík se k cípům límce připíná prostrčením dírkami, které jsou na každém z cípů límečku.

Košile s límečkem se špendlíkem by měla být nošená vždy spolu s dobře uvázanou vázankou. Špendlík se pokládá pod kravatový uzel, který špendlík maskuje a viditelné jsou pouze konce špendlíku, prostrčené dírkami v cípech límečku. Špendlík opět nadzdvihává uzel na vázance (tentokrát ale víc než u Tab Collaru) a drží cípy límečku na svém místě.

Stejně jako Tab Collar, i límeček se špendlíkem je možné nosit pro běžné formální příležitosti i k dennodennímu nošení do práce; pro volnočasové aktivity není košile s tímto límečkem nejvhodnější jednak proto, že vyžaduje vázanku, jednak proto, že i ve spojení s kravatou vypadá tato košile příliš formálně.

Okrouhlý límeček (Rounded Collar)

Robert Redford v košilí s okrouhlým límečkem

Cípy u tohoto typu límečku netvoří ostrou hranu, ale vytvářejí jakýsi půlkruh. K zachování přiměřených proporcí jsou cípy límce kratší. Okrouhlý límeček není  nejvhodnější pro formální příležitosti – působí příliš ležérně, uvolněně. Lze ho bez problémů nosit do kanceláře, na obchodní schůzky i pro volnočasové nebo sportovní aktivity. Ačkoliv nevyžaduje vázanku, vypadá s kravatou podstatně lépe než bez ní.

Okrouhlý límeček býval v minulosti často doplňován špendlíkem nebo tabem, ale dnes jsou obvykle k dispozici jen varianty, kde košile má prostý okrouhlý límeček.

Okrouhlý límeček byl populární především ve 20. a 30. letech 20. století a opět byl k vidění na přelomu let 60. a 70. V současné době je okrouhlý límeček mimo hlavní módní proud adnes je poněkud extravagantní a k jeho nošení je zapotřebí dostatečné sebevědomí. Na druhou stranu působí originálně, velmi neotřele a pokud jsou dobře zvolené proporce i mimořádně elegantně.

Vhodnost jednotlivých typů límečků pro různé příležitosti

Nosit s kravatou Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Klasický límeček Není nutné +++ +++ +++
Otevřený límeček Doporučené +++ +++ +
Button-down límeček Není nutné + +++ +++
Tab límeček Ano ++ +++ +
Límeček se špendlíkem Ano ++ +++ +
Okrouhlý límeček Doporučené + ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Naší nabídku luxusních pánských košilí prémiové britské značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*