Pánský kašmírový rolák – výraz sportovní elegance a stylu

Rolák je pletený svetr s vysokým límcem, který obepíná krk a obvykle se jednou překládá směrem dolu. První roláky se objevily na konci 19. století a rozšířily se u profesí, které plně využily hlavní funkční výhody roláků – ochranu krku před chladem. Proto byli prvními uživateli především námořníci v chladných vodách severního Atlantiku a Severního moře, kteří nosili roláky, pletené ze silné ovčí vlny.

Největší rozmach popularity zažily roláky v 60. a 70. letech 20. století. Začaly se nosit nejprve jako významná součást oblečení pro zimní sporty – lyžování a bruslení. Často se roláky oblékaly pod další svetr s výstřihem do V, který spolu s rolákem zajišťoval výbornou izolaci před chladem a zároveň byla tato kombinace i esteticky velmi zdařilá. Díky tomu, že hlavní protekci před chladem převzala jiná součást oblečení, mohly být roláky tenčí a tím i výrazně pohodlnější. Ze zasněžených kopců se roláky poměrně rychle rozšířily i do ostatních volnočasových aktivit – golf, koňské polo, výlety.

V 60. a 70. letech 20. století se v pánském oblékání výrazně projevil trend k pohodlnějšímu, méně formálnímu a nositelnějšímu outfitu, který byl reprezentován především roláky. Nosily se pod saka, a to nejen pod sportovní, ale i pod obleky. Rolák se totiž vylučoval s kravatou, která v té době byla ikonou formálního oblečení z minulých dob a tedy hlavním symbolem toho, proti čemu nový, uvolněnější trend bojoval. Významnými protagonisty roláků byli především hollywoodští herci – Steve McQueen, Paul Newman, David Niven a mnozí další.

V 80. letech 20. století se kolo módy opět pootočilo a roláky pozvolna začaly uvolňovat své pozice v pánské business garderobě. Svoje místo a oblibu si ale stále držely ve volnočasové oblasti a především u lyžování, golfu, plachtění a dalšch venkovních sportech je jejich pozice neotřesitelná.

Renesance obliby pánských roláků je možné vypozorovat od začátku 21. století. Pomalu, ale nezadržitelně se vrací i do oblasti business oblečení, kde poskytují nenásilnou indikaci toho, že jejich nositel je sportovně založený, sebevědomý muž s vlastním stylem oblékání. Nosí se k džínům, ke sportovnímu saku i ke klasickému obleku. Ikonou nošení roláků na konci první dekády 21. století byl bezpochyby šéf Applu Steve Jobs, který byl opravdu pověstný svými černými kašmírovými roláky.

Dnešní roláky jsou obvykle tenké, lehké a pohodlné. Ideálním materiálem, ze kterého se pánské roláky vyrábějí je kašmírová vlna, která je jemná, příjemná na omak, nabízí charakteristický decentní lesk, je antialergická a antiseptická. Nejoblíbenějšími barvami jsou černá, temně modrá a šedá.

Pánský rolák v dnešní době není jen výbornou volbou pro sportovní a volnočasové aktivity, ale i pro kancelářské a business nošení.

Naší nabídku pánských kašmírových roláků najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*