IWC Ingenieur – elegantní, sportovně střižená klasika

Současný model IWC Ingenieur Racer s chronografem (model 3785)

Modelová řada hodinek Ingenieur firmy IWC (International Watch Company) ze švýcarského Schaffhausenu patří již 60 let k široce oblíbeným pánským náramkovým hodinkám s charakteristickým designem a pověstnou švýcarskou přesností. První modely řady Ingenieur byly na trh uvedeny jako hodinky, které jsou mimořádně odolné proti působení magnetického pole a i dnešní modely v této tradici se základním marketingovým diferenciačním prvkem pokračují.

Již v průběhu 2. světové války započala masivní penetrace různých elektronických přístrojů do lidského životního prostředí. Rádia, televize, letecké navigační systémy se stávaly běžnou součástí lidského života a magnetická pole různé intenzity se stala běžnou realitou. Inženýři společnosti IWC začali již ve 40. letech 20, století vyvíjet pro potřeby anglické RAF hodinky, které byly maximálně odolné právě proti magnetickému poli. Základem jejich návrhu bylo tělo hodinek z měkké oceli, které vytvářelo okolo strojku hodinek ochranu v podobě jakési miniaturní Faradayovi klece, ale i samotný strojek hodinek byl upraven s použitím materiálů, odolných proti magnetismu (jako např. palladiová ocel).

První model IWC Ingenieur 666 AD (1954)

V roce 1954 uvedla společnost IWC na trh první model řady Ingenieur. Vycházel z jejích pilotních hodinek, ale celkový design byl upravený pro civilnější, běžné nasazení. Hodinky byly jednoduše elegantní a na svou dobu byly poměrně veliké (průměr 36,5 mm a výška 13,2 mm). Hodinky spolehlivě a přesně pracovaly i v silném magnetickém poli (až do 80.000 A/m) a IWC je od samého začátku cílila na mužské zákazníky, kteří byli inženýři, chemici, technici, piloti a lékaři. Hodinky byly vybavené IWC strojkem s automatickým nátahem, který pracoval na frekvenci 19.800 kmitů za hodinu a byly vodotěsné do hloubky 100 m. Vyráběly se ve dvou verzích – s datumovkou a bez ní – a měly firemní označení 666 A nebo 666 AD. Právě toto numerické označení stálo za tím, že se jim říkávalo ďábelské hodinky. Společně s uvedením těchto hodinek na trh se také objevilo charakteristické logo celé řady, kde nápis Ingenieur je orámován vodorovně orientovaným elektrickým  bleskem – toto logo je do dnešních dní používáno a jednoznačně na první pohled identifikuje hodinky řady Ingenieur. První Ingenieury se vyráběly (jen s mírnými modifikacemi ) po dobu 12-ti let až do roku 1967. Jednoduchá, až strohá, elegance, vynikající přesnost, dobrá odolnost a zacílený marketing přinesly značce IWC úspěch a hodinky Ingenieur se staly pojmem.

IWC Ingenieur SL (model 1832 z roku 1976)

V roce 1976 se značka odhodlala k dramatické změně vzhledu hodinek. Angažovala návrháře Géralda Genta (který krátce před tím stál u zrodu další hodinářské ikony – Audemars Piguet Royal Oak), který zcela přepracoval vzhled hodinek a dal jim tvar, který lze považovat za moderní do dnešních dní. Hodinky byly označené jako Ingenieur SL (původně SL znamenalo asi Steel Line, ale časem se význam SL ustálil na Sporty Line) a získaly přezdívku Jumbo Ingenieur nebo Fat Ingenieur. Disponovaly poměrně masivním ocelovým pouzdrem (40 x 38 mm), vodotěsností do 100 m a pověstnou odolností proti magnetickému poli. Bohužel hodinky se na trhu objevily v nevhodnou dobu, kdy boom quartzových hodinek vrcholil a jejich prodej se stal propadákem (hodinky měly označení 1832 a bylo jich vyrobeno jen 543 kusů v oceli a 55 ve zlatě). Paradoxně, dnes patří tento model hodinek k vyhledávaným, ale obtížně dostupným, sběratelským kouskům s vysokou cenou.

V dalších letech se řada Ingenieur obohacovala o různé modely, mj. i model s quartzovým strojkem a po krátkou dobu se vyráběly i dámské Ingenieury (1980-1989). Roku 1985 modifikovala značka ciferník a dala mu strukturu, která připomíná čtverečkovaný papír a tím opět podtrhla zaměření hodinek především na technicky orientované muže.

IWC Ingenieur Chronograph (model 3734 z roku 1988)

V roce 1988 značka uvedla na trh i první Ingenieur Chronograph (se stopkami). Hodinky byly vybaveny strojkem od JLC a ovládání stopek bylo klasické, pomocí dvou kulatých tlačítek. V roce 1991 byl tvar tlačítek modelu Ingenieur Chronograph změněn na podlouhlé, integrované do těla pouzdra hodinek, který se stal pro další Ingenieury s chronografem typickým.

 

Řada Ingenieur je ve výrobním programu IWC dodnes a obsahuje jak hodinky bez chronografu, tak i modely s chronografem, s pouzdrem z oceli nebo z titanu, s ocelovým tahem nebo s koženým páskem a s různými komplikacemi (dual chronograph, druhý světový čas či dokonce tourbillon). I v dnešní době mají hodinky velmi moderní, sportovně střižený design, ale zároveň jsou vysoce elegantní. Jsou perfektním doplňkem pánského outfitu, ať již pro dennodenní nošení do práce, pro volnočasové aktivity i pro formálnější, společenské příležitosti.

Současný Ingenieur Automatic (model 3239)

Dnesšní Inginieur Dual Time (model 3244)

 

 

 

 

 

 

 

 

Současný model Ingenieur Racer (model 3785)Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*