3 nejrozšířenější kravatové uzly

„Dobře uvázaná kravata je prvním vážným krokem v životě“ napsal Oscar Wilde. Různých uzlů, pomocí kterých se vázanky váží je bezpočet, ale naštěstí v běžném životě se většinou používají maximálně 3.

Uzel Four In Hand

Roy Scheider v kravatě uvázané uzlem Four In Hand

Jedná se o nejstarší uzel a jeho vázání pravděpodobně vychází ze způsobu, jakým londýnští drožkáři v 19. století vázali své koně. Vázání uzlu je jednoduché a to pravděpodobně stojí za jeho velkou oblibou (uzel Four In Hand je asi nejrozšířenějším a nejpopulárnějším ze všech kravatových uzlů). Jeho obliba je výrazně vyšší v anglosaských zemích, kde ho lze pokládat za uzel dominantní.

Uvázaný uzel Four In Hand je mírně asymetrický a na své uvázání spotřebuje poměrně krátkou délku kravaty a proto se hodí i pro kratší vázanky. Není zcela ideální pro kravaty vyrobené z tenkého materiálu protože v takovém případě může působit jako nepřiměřeně malý, ale běžné vázanky s tímto uzlem vypadají opravdu dobře.

Více se o uzlu Four In Hand a jeho vázání dozvíte na našem blogu.

 

Poloviční Windsorský uzel

Cary Grant s vázankou s polovičním Windsorským uzlem

Tento uzel je asi druhý nejrozšířenějším kravatovým uzlem a jeho obliba je opravdu masová zejména v kontinentální Evropě. Poměrně jednoduše se váže, i když jeho správné uvázání vyžaduje cvik. Název poloviční Windsor vychází z relativní podobnosti s uzlem windsorským, ale na uvázání i na přesnost vázání je výrazně jednodušší.

Poloviční Windsorský uzel má hezký trojúhelníkový tvar a na jeho uvázání je potřeba průměrná délka kravaty. U kravat z těžšího, tlustšího materiálu může působit jako nadměrně velký a proto je potřeba uzel v průběhu vázání dostatečně utahovat. Výsledný uzel je symetrický, elegantní a v dobrých proporcích k límci košile i ke klopám saka.

Více se o polovičním windsorském uzlu a jeho vázání dozvíte na našem blogu.

 

Windsorský uzel

Brad Pitt a kravta s Windsorským uzlem

Ačkoliv je název uzlu odvozen on vévody z Windsoru, sám vévoda tento uzel nepoužíval. Tento uzel je často považován za více formální, konzervativnější než uzly ostatní. Jeho správné uvázání není zcela triviální a vyžaduje poměrně značné množství cviku, zejména v oblasti kde, kdy a jak uzel při jeho vázání utáhnout.

Windsorský uzel je uzel trojúhelníkového tvaru, velmi symetrický (asi nesymetričtější z těchto tří uzlů). K jeho uvázání se spotřebuje poměrně značná délka vázanky a proto uzel působí plným dojmem. Pokud tento uzel uvážete na vázance, která je ušitá z tlustšího materiálu, bude výsledkem pravděpodobně uzel mamutích rozměrů, který nebude působit dobře. Ale na tenčí kravatě vypadá opravdu velmi stylově.

Více se o windsorském uzlu a jeho vázání dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku luxusních hedvábných kravat předních světových módních značek najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*