Bavlněná Oxford látka – základ button-down košilí

Bavlněná látka označovaná termínem Oxford je charakteristická velmi jemnou kostičkovou texturou. Tento typ látky se používá u košilí, které mají působit méně formálním, uvolněnějším dojmem než oblekové košile ušité z bavlněného popelínu (více se o bavlněném popelínu dočtete na našem blogu). Velmi rozšířená je tato látka u košilí typu button-down.

Látka vznikla na konci 19. století, kdy skotské tkalcovny experimentovaly s novými typy látek vhodnými pro šití košilí. V té době vznikly i látky, pojmenované po čtyřech významných anglosaských univerzitách (Oxford, Cambridge, Yale a Harvard) ale pouze Oxford látka se ukázala schopnou vydržet zkoušku času a ostatní látky s univerzitními jmény se dnes prakticky nepoužívají.

Oxford látka se tká v klasické plátnové vazbě, ale používá se buď silnějších základních vláken (tato látka je ale hrubší a méně luxusní) nebo uspořádání, kdy v osnově i útku jsou použitá vždy dvě vlákna, která se navzájem podvlékají a převlékají. Výsledkem je látka, která má charakteristickou, jemně kostičkovou texturu a přitom je jemná a velmi příjemná. U barevných látek se často zamění jedno ze čtveřice barevných vláken za vlákno bílé a tím se celkový vzhled látky rozjasní a i vzniklá textura látky je mírně výraznější.

Bavlněná Oxford látka se typicky používá u méně formálních oblekových košilí. Oblíbené button-down košile (více se o button-down košilích dočtete na našem blogu) jsou klasickým příkladem použití této jemné, příjemné a mírně strukturované látky.

Naší nabídku button-down košilí značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*