Steve McQueen – ikona civilního, sportovně laděného stylu

Steve McQueen byl snad největší hollywoodskou mužskou hvězdou 70. a 80. let 20. století. Byl typickým představitelem tvrdých, nesmlouvavých a čestných mužských rolí a ve své době byl nejlépe placeným filmovým hercem. Steve McQueen byl ale současně významným průkopníkem nového stylu v pánském oblékání – stylu, který vytvářel sportovní, pohodlný a velmi uvolněný image.

Steve McQueen se narodil v roce 1930 v Indianopolis. Až do svých 12-ti let vyrůstal na farmě svého strýce v Missouri a pak se přestěhoval se svou matkou do Los Angeles, kde se stal členem pouličního gangu a  proto ho ve 14 matka poslala do polepšovny. V roce 1947 vstoupil do námořní pěchoty USA, kde strávil 3 roky. V roce 1952 začal v New Yorku studovat herectví a příležitostně hrál na divadle i v menších rolích ve filmu.

Jeho zářivá filmová kariéra začala roku 1960, kdy ztvárnil roli Vina ve slavném westernu Sedm statečných (tento film byl odrazovým můstkem i pro ostatní herce – Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Roberta Vaughna či Horsta Bucholze). V roce 1963 si zahrál jednu z hlavních rolí ve válečném filmu Velký útěk. Své role si pečlivě vybíral tak, aby mu maximálně seděly. V roce 1968 natočil dva významné filmy – kultovní detektivku Bullitův případ a thriller Případ Thomase Crowna. Film Le Mans (1971) z prostředí automobilových závodů je vyjádřením jeho celoživotní lásky k automobilovým a motocyklovým závodům a traduje se, že si tento dějově poněkud slabší film Steve McQueen prosadil do natáčení. Ze sedmdesátých let pocházejí ještě dva filmy, které jsou u nás známé – Motýlek a Skleněné peklo. Jeho předposlední film – Tom Horn z roku 1980 – je návratem k žánru westernových filmů, i když se rozhodně nejedná o klasickou kovbojku.V roce 1979 diagnostikovali Steve McQueenovi rakovinu plic ve velmi pokročilém stádiu. Protože mu američtí doktoři nedávali naději, zkusil McQueen nekonvenční (a diskutabilní) léčbu v Mexiku, při které se používal kofein a některé „přírodní“ protirakovinné léky, které nebyly v USA schválené k léčbě. Výsledky této nekonvenční léčby byly velmi diskutabilní a Steve McQueen zemřel v listopadu 1980 v Mexiku po operaci nádoru na selhání srdce.

Steve McQueen byl třikrát ženatý a měl dvě děti. Po celý jeho život ho provázela vášeň pro rychlé automobily a motorky a byl pravidelným účastníkem závodů v těchto oborech (mj. byl vlastníkem mezinárodní závodní licence FIM). I v soukromí si potrpěl na sportovní vozy (Ferrari 250 Lusso Berlinetta, Porsche 356 Speedster, Jaguar XKSS a mnohé další) a vybudoval si velmi unikátní sbírku motocyklů, která obsahovala na 120 modelů.

Steve McQueen byl průkopníkem moderního, velmi uvolněného stylu oblékání. V soukromí nosil častěji svetry a bundy než saka a mnohé – dnes již klasické součásti pánského šatníku vděčí za svoji popularizaci právě jemu (milionářský cardigan, pouštní boty, kašmírový rolák či khaki kalhoty). Osobitý styl, který si vybudoval, více odpovídal jeho civilnímu a sportovnímu založení. Film Případ Thomase Crowna, který není v Čechách příliš známý, ovlivnil z hlediska oblékání na západě celou generaci – je esencí perfektního klasického vzhledu (s oblekem jako základním stavebním kamenem) a zároveň příkladem sportovně laděného, uvolněného stylu, který byl pro Steve McQueena typický.

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*