Ozdobný kapesníček – opravdový výraz stylu

Ozdobný kapesníček, který se nosí v náprsní kapse saka, je součástí pánského oblečení, která určitě není povinná a žádný dress code na jeho nošení striktně netrvá. Ale tento dekorativní kapesníček je rozhodně výrazem stylu a výpovědí o vkusu, jistotě a sebedůvěře jeho nositele.

Ozdobné kapesníčky se v pánské módě objevily na sklonku 19. století a zenit své oblíbenosti zažily ve 20. a 30. letech 20. století. Od 40. let 20. století jejich popularita upadá a až do počátku 21. století patřilo nošení dekorativních kapesníčků spíše k výjimkám a přežívalo prakticky jen u striktně formálního oblečení. Ve 21. století je zřetelná renesance tohoto módního doplňku, a ozdobné kapesníčky si sice pomalu, ale jistě zpět vydobývají místo v současném pánském šatníku.

Ozdobný kapesníček vytváří to, čemu Angličané říkají „final touch“ – poslední dotek nebo poslední drobnost. Vhodně zvolený dekorativní kapesníček může podstatně vylepšit celkový vzhled, výrazně rozjasnit či jen mírně doplnit často fádní pánské business oblečení. Už jen to, že muž nosí tyto kapesníčky o něm vypovídá, že je sebevědomý, plně si uvědomuje význam oblečení a hlavně má styl.

Pánské dekorativní kapesníčky (tzv. „pocket squares“) jsou typicky vyrobené z hedvábí, čtvercové o velikosti hrany mezi 30 a 40 cm. Barvy a vzory, které se na pocket squares používají většinou připomínají barevnou škálu i paletu vzorů kravat – červené, žluté, modré, šedé či černé barvy a nejoblíbenějšími vzory jsou puntíky, proužky, paisley či drobné geometrické obrazce (tzv. foulard).

Výběr vhodného dekorativního kapesníčku není zcela triviální a to je bezesporu faktorem, který brzdí masivnímu rozšíření. Pocket square by měl barevně ladit s kravatou či košilí (tzn. měl by být v barvě, která se vyskytuje na kravatě nebo na košili), ale rozhodně by neměl být vyrobený ze stejné látky jako kravata. Protože kapesníček vypovídá o osobě nositele, použití kapesníčku ze sady kravata a ozdobný kapesníček jednoznačně hovoří o tom, že ten, kdo na sebe takovou kombinaci vezme je pohodlný a v otázkách stylu ne zcela kovaný. Konzervativnější muži často volí kapesníčky spíše tmavší barvy, které více vyhovují jejich naturelu.

Ještě obtížnější je sladění vzorků na kapesníčku a na košili, kravatě a saku. Vzorky by měly být různé nebo stejné, ale rozhodně v jiné velikosti (např. jemný puntík na kapesníčku by neměl být podobné velikosti jako puntík či foulard na kravatě).

Ozdobné kapesníčky se v době své maximální popularity nosily výhradně v kombinaci s kravatou. Jejich renesance ve 21. století již kravatu nevyžaduje a je tedy přípustné je nosit i k rozhalence, ale osobně si myslím, že to není nejlepší nápad. Bez kravaty je totiž celkový vzhled s kapesníčkem poněkud nevyvážený a kapesníček přitahuje možná zbytečnou pozornost.

Ozdobný kapesníček neodiskutatelně přidává k pánskému oblečení šmrnc a styl a rozhodně vypovídá o tom, kdo tento módní doplněk nosí – člověk, který si je sebou jistý, má opravdu styl a cit pro detail.

Naší nabídku ozdobných kapesníčků najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*