Vývoj ceny surového kašmíru

Kašmír, resp. vlna koz kašmírových, je ojedinělou přírodní surovinou, ze které se vyrábí luxusní svetry, šály a jiné úplety a používá se i pro tkaní jemných látek, které se pak používají např. na šití luxusních pánských obleků. Kašmír má zcela ojedinělé vlastnosti – je mimořádně jemný, příjemný na omak a má vynikající tepelně izolační vlastnosti (více se o kašmíru dočtete na našem blogu).

Celosvětová produkce surového (tj. nezpracovaného) kašmíru se pohybuje v rozmezí 15.000 až 20.000 tun a je v posledních 20-ti letech více méně stabilní. Kozy kašmírové potřebují k úspěšnému chovu velmi specifické klimatické podmínky a seznam zemí, které produkují kašmírovou vlnu je poměrně omezený – s velkým náskokem vede Čína (produkuje okolo 70% veškerého kašmíru), následovaná Mongolskem, Afghánistánem a Iránem . Produkce z ostatních zemí (Indie, Pákistán,Kazachstán, Turecko, USA, severní Itálie) je zcela minoritní a spíše symbolická.

Ačkoli cena prodávaných svetrů či kašmírových šál v posledních letech zůstává v podstatě na stejné úrovni, cena surové kašmírové vlny prodělává poměrně výrazné výkyvy a obecně lze říct, že v průměru roste za posledních 10 let o cca 8,5% ročně. Na grafu, který zobrazuje vývoj ceny surového kašmíru za posledních 10 let je tento růst zřejmý, a to navzdory významnému poklesu cen surového kašmíru v letech 2008 a 2009, který byl bezesporu zapříčiněn nastupující hospodářskou krizí.

Celosvětová poptávka po kašmírové vlně stoupá, zejména v Číně, která dnes disponuje významnými nevyužitými zpracovatelskými kapacitami. Zavedení světoví výrobci mají v poslední době značné starosti se sehnáním toho nejkvalitnějšího kašmíru, který téměř bez výjimek pochází z Číny.

Vzhledem k tomu, že celosvětový nárůst produkce vlny koz kašmírových nelze předpokládat, lze téměř s jistotou očekávat, že cena kašmírové vlny poroste i v dalších letech. A tak se kašmírový svetr stává nejen stylovým módním doplňkem, ale i investicí.

Naší nabídku luxusních kašmírových svetrů britské prémiové značky N.PEAL najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*