Pouštní boty – volnočasová klasika

Desert Boots, pouštní boty, jsou kotníčkové boty vyrobené ze semiše (či nubuku) se silnější krepovou latexovou podrážkou. Jsou mimořádně pohodlné a komfortní, vynikající do horkého počasí a zároveň poskytují ochranu i v teplotách okolo nuly. Typicky mají pouštní boty jen dvě dvojice dírek na tkaničky. Tento typ boty lze – při dostatečném sebevědomí – nosit i s oblekem, ale jejich hlavní oblastí použití jsou volnočasové příležitosti. Hodí se k džínám, khaki kalhotám i šedým flanelovým kalhotám, ať již je kombinujete se sakem, svetrem nebo bundou. S většinou těchto kalhot působí pouštní boty lépe než tenisky nebo mokasíny, jsou elegantnější decentnější a stylovější.

Novozélandký generál Bernard Fryberg v pouštních botách za ofenzívy v severní Africe

Desert Boots se poprvé objevily za druhé světové války, kdy příslušníci britské 8. armády, která bojovala proti Rommelovi v severní Africe, tento typ bot kupovali na káhirském Velkém bazaru a nosili v bojových akcích i v dobách výcviku. Bota byla do písečné pouště výborně připravená – výška boty až ke kotníku chránila před nafoukáním všudypřítomného písku do boty, semišová kůže bez podšívky dobře snášela jak extrémní tepla, tak i chladné noci a krepová podrážka (relativně silná podrážka vyrobená z koagulovaného latexu) byla měkká a přitom odolná proti kamenů, které se v poušti vyskytují. Právě mimořádné funkční vlastnosti a komfort, který bota poskytovala při nošení stály za tím, že se bota mezi příslušníky britské 8. armády v severní Africe rychle šířila a stala se velice populární, zejména mezi důstojníky. V průběhu druhé světové války rozšířili britští vojáci tento typ boty i na jiná válčiště, zejména do Barmy a do Itálie (tam, kde bylo klima podobného rázu jako v poušti se střídáním extrémního horka s chladnými obdobími).

Nathan Clark

Právě v Barmě tuto botu poprvé spatřil Nathan Clark, který zde sloužil v britské armádě, u bývalých důstojníků 8. armády. Po skončení války a návratu do rodného Somersetu připravil tento typ boty pro průmyslovou výrobu a roku 1949 ji rodinná firma C & J Clark, dnes známá jako Clarks, uvedla na trh. Pouštní boty z produkce Clarks zaznamenaly poměrně rychle úspěch a staly se mimořádně populárními nejen v Británii, ale i ve Spojených státech. Boty si díky svým vynikajícím funkčním vlastnostem, komfortu při nošení a jednoduchému a elegantnímu vzhledu získaly věrné a loajální příznivce i mezi tehdejšími celebritami – Steve McQueen tyto boty nosil nejen ve filmech Velký útěk a Bullitův případ, ale i v soukromí. Mezi dalšími celebritami v pouštních botách můžeme najít i Beatles, Boba Dylena či Johna Wayna.

Clarks Desert Boots, hnědé

Ačkoliv se v průběhu let pouštní boty objevily na trhu v mnoha barevných provedeních (od světle béžové přes modrou, červenou až po černou), s různými variacemi podrážky (od gumové až po koženou) i v různých variantách svršku (od látkového až po lakovanou kůži), originál zůstává stále stejný. Tím je světle béžová (tzv. písková) nebo světle hnědá semišová (případně nubuková) kotníčková bota s krepovou podrážkou. I po více než půlstoletí od svého vzniku je tato bota oblíbeným doplňkem především volnočasového oblečení.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Pouštní boty ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Steve McQueen

Keanu Reeves

 

 

 

 

 

 

 

 

Desert Boots značky ClarksPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*