Šedé flanelové kalhoty – nedoceňovaná klasika pánského šatníku

Šedé flanelové kalhoty se sportovním sakem a propínacím svetrem

Šedé flanelové kalhoty byly do začátku 80. let 20. století nepostradatelnou součástí každého pánského šatníku. Hned po oblekových kalhotách byl tento typ kalhot nejčastěji nošeným, nejvíce používaným.

Šedá je nejvíce neutrální barvou v celém spektru barev. Vzhledem k tomu, že běžný muž nijak výrazně netouží po tom, aby zvýraznil své nohy, je šedá barva ideální barvou kalhot – neupoutává pozornost a nechá pozorovatele poměrně rychle spočinout pohledem na důležitějších částech pánského outfitu. Navíc je šedivá barva i velmi univerzální, dobře kombinovatelná prakticky s jakoukoli jinou barvou. Až do počátku 80. let 20. století byly šedé flanelové kalhoty prakticky standardním doplňkem sportovního saka, blejzru nebo i stylového svetru a košile.

Šedé flanelové kalhoty bývají vyrobené z jednobarevné vlněné flanelové látky. Základní surovinou je čistá střižní vlna, obvykle typu merino (více se o merino vlně dozvíte na našem blogu). Vlněná látka je po utkání česána kovovými kartáči a tím získá nejen větší měkkost a jemnost, ale česání vytváří i charakteristický povrch, texturu, flanelové látky, které mírně připomíná plsť. Výhodou vlněného flanelu je i to, že se méně mačká.

Šedé flanelové kalhoty se svetrem

Flanelové kalhoty se začaly objevovat okolo roku 1880, kdy se kalhoty z tohoto materiálu začaly objevovat jako alternativa ke tvídovým, které nosili angličtí gentlemani zejména na svých venkovských sídlech. Flanelové kalhoty si poměrně rychle získaly oblibu a od 20. let 20. století se staly de facto standardem pro neoblekové kalhoty. Nosily se nejen ke sportovním sakům a blejzrům, ale často ve spojení se svetrem i na nejrůznější vyloženě volnočasové aktivity. Ústup ze slávy zaznamenaly šedé flanelové kalhoty s nástupem džín, které převzaly od 80. let 20. století roli volnočasových univerzálů. Ačkoli šedé flanelové kalhoty zažily – a dodnes zažívají – ústup ze své oblíbenosti, představují naprosto klasický a nadčasový kus pánské garderoby. V poslední době lze pozorovat snahu některých značek o reinkarnaci šedých flanelových kalhot.

Ve spojení s blejzrem nebo svetrem podtrhují uvolněný vzhled, ale zároveň dodávají i trochu formálnosti a stylu. Ať již v barvě světle šedé, nebo i tmavě antracitové, nepřitahují nežádoucí potřebu a perfektně doplňují pánský outfit. Charakteristická textura flanelové látky navíc přináší do pánského oblečení i další rozměr.

Fred Astaire v šedých flanelových kalhotácha sportovním saku

John Wayne v šedých flanelových kalhotách

 

 

 

 

 

 

 

 

Šedé flanelové kalhoty, od světlých až po antracitovéPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*