Merino vlna – nejjemnější ovčí vlna

Merino vlna je nejjemnější, nejkvalitnější ovčí vlna. Pochází ze srsti ovcí merino, které byly vyšlechtěny tak, aby poskytovaly právě jemnou, kvalitní vlnu.

Merino ovce pocházejí ze Španělska, které již od 12. století si budovalo pověst země, odkud pochází ta nejjemnější ovčí vlna. Cíleným šlechtěním vznikla ovce, která měla velmi jemnou srst, byla velmi adaptibilní a produkovala i dostatečné množství vlny – ovce merino. Až do 18. století byl vývoz této ovce ze Španělska zakázán pod hrozbou trestu smrti. První merino ovce byly exportovány ze Španělska v roce 1723, ale rozsáhlejší rozšíření merino ovcí začalo v roce 1765, kdy bylo vyvezeno stádo merino ovcí do Saska. Okolo roku 1805 se dostaly první ovce merino do Austrálie, kde se postupně začaly pěstovat ve velkém. Merino ovce byla a je neustále zušlechťována a dnes jsou hlavními odrůdami merino ovcí ovce Peppin, jihoaustralské ovce, saské ovce a ovce španělské. Hlavním producentem merino vlny je Austrálie, ale nejkvalitnější merino vlna pochází z Nového Zélandu, kde ovce žijí v podstatně tvrdších klimatických podmínkách.

Merino vlna má poměrně dlouhá (6 – 10 cm) vlákna, která mají průměr mezi 10 a 24 µm. Vlna je kadeřavá a jedna ovce vyprodukuje okolo 5 kg surové vlny ročně. Podle průměru vláken se vlna řadí do některé z kategorií – od ultra-fine (do 15 µm), přes superfine (15 – 18,5 µm)  až po silnou vlnu (23 – 24,5 µm). Barva vlny je obvykle bílá, i když jsou i stáda s ovcemi béžové barvy a poměrně ojedinělou (a drahou) je merino ovce s černou srstí.

Merino vlna i látka, z merino vlny utkaná není ani příliš horká, ani nesvědí. Díky opravdu jemným vláknům je i odolná proti zápachu, protože bakterie se na jemných, tenkých vláknech obtížně uchycují. Merino vlna je prodyšná a navíc má i schopnost krátkodobě pohltit vodu (až do 30% své váhy) a tak oblečení z merino vlny se tváří a vypadá jako suché, i když obsahuje značné množství vlny. Merino vlna se sráží, ale v rozumné míře (asi jako bavlna) a navíc po vyprání se opět mírně vytáhne.

Všechny výše uvedené vlastnosti vedou v poslední době k tomu, že u kvalitního sportovního oblečení se dává přednost merino vlně i před umělými, hi-tech vlákny. Tradičně se merino vlna používá k výrobě kvalitních, teplých a příjemných svetrů klasického i sportovního ražení a používá se i při tkaní vlněných látek na obleky, saka, kalhoty, kostýmy či sukně.

Naší nabídku značkových šál z merino vlny najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*