Kravata jako výraz osobnosti

Pánská móda se na prahu třetího tisíciletí neomylně vrací zpět ke „klasickému“ výrazu. Oblek, doplněný oblekovou košilí a vhodnou kravatou, je opět ústředním prvkem pánské pracovní garderoby – navzdory všem snahám o uvolnění zaběhnutých konvencí. Navíc i oblečení pro volný čas – kromě ryze sportovního – se pomalu vrací k tradicím, tak dobře nastaveným ve 30. letech 20. století. Dnes je naprosto normální obléci si pro volný čas něco jiného než džínsy a mikinu – sportovní sako, modrý blejzr, khaki kalhoty, košile a vázanka jsou zpět ve fóru.

V době, kdy muži nosí do práce i mimo ni obleky, se význam vhodné kravaty posiluje. Oblek s oblekovou košilí tvoří jakousi uniformu moderního úspěšného muže a vázanka je prakticky jedinou součástí pánského šatníku, která může – a také by měla – vyjádřit osobnost jejího majitele. Pomocí kravaty je možné změnit vzhled a tím se odlišit od ostatních. Se stejným oblekem a stejnou košilí mohou různě zvolené kravaty ovlivňovat celkový dojem – od usedlého přes solidní až po veselý či rozverný. Ještě zásadnějších změn ve vzezření je možné dosáhnout, pokud do stejného obleku použijete odlišné kombinace košile a kravaty – a to až do takové míry, že méně pozorné okolí vůbec nepostřehne, že máte na sobě tentýž oblek.

Pánské oblečení by mělo zvýraznit mužný charakter postavy a celková kompozice oblečení by měla vést oči pozorovatelů nezadržitelně k ústřednímu bodu – k obličeji.

Těsně pod obličejem se nachází véčko, tvořené klopy zapnutého saka, košilí a jejím límcem a vázankou. Tato část oblečení, resp. vhodné nakombinování jednotlivých prvků véčka má schopnost zásadně pozměnit vzhled právě díky bezprostřední blízkosti obličeje. Nejde jen o barevné kombinace, ale i o zachování vhodných proporcí a namíchání správných vzorů i materiálů jednotlivých částí.

V rámci véčka pod obličejem má vázanka poměrně výsadní postavení – představuje jedinou svislou linii, která přímo směřuje k obličeji. Vlastnosti kravaty (její vzor, barva, resp. barevný kontrast s ostatními součástmi véčka, tvar – především šířka v poměru k šířce klop saka a materiál) spolu se způsobem jejího uvázání mají schopnost rozšířit nebo zúžit obličej, zvětšit či zmenšit ramena a ve svém důsledku změnit celkové proporce muže.

Kravata nemá žádnou jinou funkci než estetickou, ovšem její význam pro celkový dojem dobře oblečeného muže je naprosto ojedinělý.

Naší nabídku luxusních značkových kravat najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*