Velikosti šátků

Pro velikost šátku, jako módního doplňku i jako funkční (ochranné) součásti oblečení, neexistují žádná „předepsaná“ pravidla. Nicméně v průběhu používání šátků vykrystalizovaly jakési přibližné kategorie velikostí, které lze vysledovat v nabídce dodavatelů šátků i v dnešní době.

Při výběru velikosti šátku je rozhodující účel (jako módní doplněk nebo jako funkční ochrana před sluncem, větrem nebo prachem), kam si chcete šátek uvázat (okolo krku, do vlasů, okolo těla) a jak výrazně má šátek spolupůsobit při vytváření celkového dojmu. Obecně platí, že čím je šátek menší, tím je méně výrazný, elegantnější a naopak, čím je větší, tím výraznější a viditelnější bude.

Malé šátky

Šátky s velikostí přibližně 50 x 50 cm patří k těm nejmenším. V úhlopříčce měří tento typ šátku přibližně 70 cm, což je dostatečná délka k uvázání okolo krku s použitím jednoduchého uzlu s kratšími cípy. Stejně tak lze tento typ šátku uvázat do vlasů jako ozdobný proužek či použít na ozdobení copu. Celkově působí šátek jemným, subtilním až minimalistickým dojmem a vypadá velmi elegantně. Tuto velikost šátku je možné použít i pro ozdobení kabelky, uvázat okolo zápěstí jako náramek či nosit jako ozdobný kapesníček v náprsní kapse saka. Malé šátky dodávají celkovému outfitu relativně decentní náboj.

 

 

Střední šátky

Středně velké šátky s velikostí přibližně 70 x 70 cm patří mezi nejoblíbenější a nejvíce užívané. Jejich úhlopříčka měří bez centimetru jeden metr a dají se využít k uvázání okolo krku s využitím bohatších a sofistikovanějších uzlů nebo uzlů s delšími volnými cípy. Pokud se tento typ šátku uváže do vlasů, může svou velikostí přikrýt prakticky celou hlavu. Díky své větší velikosti poskytují i výbornou funkční ochranu před slunečními paprsky, větrem nebo prachem. U těchto šátků může být i vzor větší, bohatší a po složení tak vytvářet zajímavé barevné kombinace. Střední šátky jsou výraznější než malé, zabírají více prostoru a podstatněji ovlivňují celkový vzhled.

 

Velké šátky

Šátky s velikostí přibližně 90 x 90 cm jsou dostatečně velké k tomu, aby se s nimi dalo experimentovat tak, aby byla vždy podstatná část šátku viditelná. Při uvázání okolo krku nabízejí dostatečnou délku pro složité uzly nebo pro uzly s opravdu dlouhými volnými cípy (které mohou sahat až k pasu). Je možné je nosit okolo krku tak, že současně kryjí ramena. Dají se uvázat do vlasů tak, že je možné vytvořit opravdu originální pokrývku hlavy nebo se již dají uvázat okolo těla a nahradit tričko nebo top. Díky své velikosti se stávají podstatnou, často i dominantní součástí outfitu.

 

 

Extra velké šátky

Tyto šátky mají velikost okolo 140 x 140 cm. Ačkoliv je možné je nosit jak okolo krku tak i ve vlasech, jejich velikost je předurčuje především k nošení okolo těla, jako jakási náhrada šatů nebo alespoň trička nebo topu. Ve všech případech jsou šátky této velikosti skutečně dominantní, nepřehlédnutelnou součástí celkového outfitu a proto se obvykle hodí do horkých letních dní někam k moři, kde dokážou působit opravdu ojediněle.

Při uvázání okolo krku je potřeba obvykle ponechat dlouhé volné cípy, které splývají z uzlu až pod pás, což ne každé ženě vyhovuje jak z estetického hlediska, tak i z důvodu pohodlnosti. Ve vlasech lze z šátků této velikosti vytvářet opravdu originální pokrývky hlavy, jako například turbany.

Nicméně hlavní nasazení těchto šátků je uvázání okolo těla.

 

Naší nabídku hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*