Pánský Business Casual Dress Code

Dress Code dnes označovaný jako Business Casual je předpis pro oblékání do práce (zejména do kanceláře), který je uvolněnější, méně formální než Corporate, výrazně pohodlnější a pro nositele příjemnější. Business Casual Dress Code se vyvinul z tzv. Casual Fridays, uvolněnějších požadavků na oblečení, které v 90. letech 20. století zavedli technologické (zejména počítačové) firmy na západním pobřeží Spojených států. V rámci Casual Fridays mohli zaměstnanci nosit výrazně méně formální oblečení do práce vždy v pátek, před víkendem.

Na rozdíl od některých jiných Dress Codů není Business Casual striktně definován a každá společnost, která tento Dress Code vyžaduje má mírně odlišné představy o tom, jak by Business Casual Dress code měl vypadat. V požadavcích na Business Casual Dress Code, které následují, je popsána spíše přísnější definice, která má ale tu výhodu, že by měla vyhovovat prakticky všem firemním definicím.

Základem pánského Business Casual Dress Codu jsou dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. Kalhoty nemusí být vyloženě oblekové (i když rozhodně neuškodí), zcela přípustné jsou sportovnější khaki (béžové) plátěné kalhoty či šedé flanelové. V otázce přípustnosti džín se jednotlivé firemní předpisy výrazně liší – některé džíny striktně zakazují, jiné povolují. Nejbezpečnějším pravidlem je vyvarovat se nošení modrých džín a pokud již v rámci Business Casual dress Codu džíny chcete nosit, zvolte černou variantu džín.

Business Casual dress Code připouští k dlouhým kalhotám klasickou oblekovou košili s dlouhým rukávem, která může být poněkud více barevná (multibarevné košile jsou dobrou volbou), ale měla by být stále poměrně decentní, jednobarevná nebo s nepříliš výrazným proužkovým nebo kostičkovým vzorem. Košile s krátkým rukávem, stejně jako košile s výraznými vzory (Hawaiské košile) nejsou přípustné. V letním, horkém počasí připouští Business Casual Dress Code i polokošile nebo polo trička a v chladnějším počasí i kašmírový nebo bavlněný rolák. Jak rolák, tak i polo tričko je lépe vždy doplnit sakem.

Boty, vhodné k Business Casual Dress Codu by měly být kožené, Derby nebo mokasíny. V rámci tohoto Dress Codu se boty a ostatní kožené doplňky (opasek, aktovka) často nosí v hnědé barvě. Boty mohou být zdobené dírkováním. Vyloženě sportovní boty, žabky nebo tenisky nejsou přípustné.

Sako není povinou součástí, je ale vhodné a doporučované. Může se jednat jak o oblekové sako, tak o sako sportovní (např. s kostičkovým vzorkem) či o blazer. Kravata není v rámci Business Casual vyžadována, ale je vhodná v případech, kdy nemáte sako. Pokud si kravatu vezmete k saku, zvažte nošení pletených kravat, které působí ležérnějším dojmem.

Velmi spolehlivou a jistou variantou Business Casual Dress Codu je nošení klasického obleku spolu s oblekovou košilí bez kravaty. Košile může být nahrazena polo tričkem nebo rolákem, případně i jednobarevnou T-Shirt bez jakýchkoli nápisů. Tato kombinace je poněkud více formální, než Business Casual Dress Code vyžaduje, ale rozhodně nebudete vypadat nepatřičně nebo příliš upjatě.

V chladnější počasí se nosí jak bundy, tak kabáty. Bunda by neměla být vyloženě sportovní, ale elegantní a decentní. Dobrou volbou je bunda Barbour nebo Harrington. Ani kabát by neměl být příliš ležérní, ale neměl by být ani vyloženě formální Oblíbené jsou kabáty typu Pea Coat, Macintosh nebo balońák (Trench Coat). Z hlediska pokrývky hlavy jsou přípustné jak klobouky, tak čepice. Klobouk by neměl být příliš formální (Homburk, cylindr, buřinka) a čepice by neměla být vyloženě sportovní (pletená čepice, kulich nebo ušanka). Pokud zvolíte k Business Casual Dress Codu bekovku nebo klobouk typu Trilby či Fedora rozhodně nešlápnete vedle.

Povinné Doporučené Zakázané
Dlouhé kalhoty Sako, Blazer Modré jeansy
Košile, Polo tričko, rolák Obleková košile Krátké kalhoty
Kožené boty (Derby nebo mokasíny) Pletená kravata Tenisky, žabky
Kožená aktovka  Hawai košile, farmářské košile

Business Casual Dress Code je dnes asi tím nejrozšířenějším předpisem pro oblékání do kancelářského prostředí. Celkový vzhled by měl být elegantní, vyvážený a přitom pohodlný.

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

1 Komentáře.

  1. Super článek. Jen by mě ještě zajímalo, kde tohle všechno naleznu. Nějaký obchod? Internetový nebo kamenný?

Přidat komentář


*