Duffle Coat – pohodlný volnočasový kabát

Současný model Duffle Coatu

Volně střižený kabát s kapucí a zapínáním na olivy z těžké vlněné látky se nazývá Duffle Coat. Jde o jediný opravdu klasický kabát vybavený kapucí, který se opakovaně ( s přibližně třicetiletou periodou) vrací do módy a zase z módní slávy ustupuje.

Jako mnohé klasické kabáty, má i Duffle Coat armádní historii. Jméno kabátu Duffle Coat je pravděpodobně odvozené od belgického města Duffel, které leží poblíž Antverp a od 15. století vyrábělo těžké vlněné látky, které se odtud exportovaly do celé Evropy. Paradoxně, Duffle Coat nebyl ve městě Duffel ani vynalezen, ani není vyroben z látky, která by pocházela z místních továren. Historii kabátu je možné vysledovat až do roku 1887, kdy anglický obchodník John Partridge začal nabízet tento typ kabátu. Kabát byl volně inspirován tzv. polským kabátem, který se objevil okolo roku 1820 a rozšířil se zejména po střední Evropě. Anglický Duffle Coat byl vyrobený z těžké (34 oz, tj. 1 kg na m) vlněné látky v plátnové vazbě, která byla lokální, britské výroby. Původní Duffle Coat měl již základní vlastnosti tohoto typu kabátu – volný a pohodlný střih, kapuci a zapínání na olivy. Krátce po uvedení Duffle Coatu na trh hledala britská admiralita kabát, kterým by vybavila své námořníky ve službě na lodích a Duffle Coat byl jedním z modelů, který byl vybrán. Pro službu na moři byl mírně modifikován – byl doplněn o našité kapsy, oblast ramen byla posílená ještě jednou vrstvou látky (aby se kabát nepoškodil při nošení břemen a aby lépe odolával proti promočení) a jeho střih se stal ještě volnější tak, aby poskytl námořníkům maximální možnou volnost pohybu.

Polní maršál Sir Bernard Montgomery (vpravo, v Duffle Coatu))

Před 2. světovou válkou se Duffle Coat stal standardní součástí uniformy britského námořnictva. Kabát nebyl vypodšívkován, byl v béžové barvě velbloudí srsti a měl dřevěné olivky, které se zapínaly do poutek z konopných lanek a zateplení zapínání okolo krku páskem látky, který se mohl připnout ke kabátu. Tento kabát proslavil polní maršál Bernard Montgomery, který ho nosíval, ale i mnozí další britští důstojníci tento kabát rádi a s oblibou nosili.

Detail zapínání Duffle Coatu

Vrcholem popularity se pro duffle Coat staly 50. léta 20. století, kdy britské námořnictvo uvolnilo své přebytky kabátů i pro civilní prodej. V roce 1951 založili manželé Harold a Freda Morrisovi firmu Gloverall, která skoupila od britského námořnictva nejen hotové kabáty, ale i značné množství látky, ze které se Duffle Coat vyrábí. Svůj marketing postavili nejen na osobě maršála Montgomeryho, ale i na dalších britských důstojnících, kteří Duffle Coat nosili (např. David Stirling, zakladatel slavných SAS). Provedli na kabátu drobné úpravy (vypodšívkovali ho, místo dřevěných oliv použili olivy z rohoviny a později z umělé hmoty, mírně zeštíhleli střih kabátu, začali používat lehčí látku s příměsí umělých vláken) a profilovali se jako výrobci a dodavatelé „originálních“ Duffle Coatů. Marketingovým paradoxem je, že Gloverall byla založena až v roce 1951, dávno poté, co „originální“ Duffle Coaty v britské armádě dosloužily.

Moderní kostkovaný Duffle Coat

Další výrazný nárůst popularity kabátu se projevil v 80. letech 20. století, kdy kabát získal nové, jasnější barvy, objevily se prodloužené varianty kabátu a zejména se začaly nabízet i vyloženě dámské modely kabátu. Dnes, po dalších 30 letech se Duffle Coat, nebo kabáty jednoznačně inspirované Duffle Coatem, je popularita tohoto pracovního námořnického kabátu opět na vzestupu. Moderní Duffle Coat je projmutější, bývá vyrobený z méně těžké vlněné látky a objevují se i modely ze vzorované (převážně kostkované) látky.

Duffle Coat je vhodným a stylovým doplňkem pro volnočasové aktivity. Díky jeho původu a i střihu a celkovému provedení Duffle Coat není a nikdy nebyl kabátem pro nošení do kanceláře a už vůbec ne pro příležitosti, kdy je vyžadována i ta nejmenší formalita. I dnes platí, že klasický Duffle Coat má barvu velbloudí srsti a asi nejlépe originálu odpovídají některé modely značky Gloverall.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Duffle Coat – pánský
+ +++
Duffle Coat – dámský
+ ++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

David Niven a Gregory Peck ve filmu Děla z Navarone

Sir David Stirling (v Duffle Coatu), zakladatel britských SAS

 

 

 

 

 

 

Duffle Coat "Monty" od Gloverallu, současný model, který je asi nejbližší origináluPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*