Gianni Agnelli – italský kmotr stylu

Gianni Agnelli

Gianni Agnelli (1921 – 2003) byl asi nejvýznačnější italský průmyslník 20. století. Patřil mu rozhodující podíl v automobilce FIAT, kterou po dobu 30 let (v letech 1966 až 1996) řídil a na vrcholu jeho kariéry vytvářely společnosti, které mu patřily 4,1% italského HDP. Gianni Agnelli byl celosvětově proslulý svým stylem oblékání a celkovým přístupem k životu, který demonstroval, jak opravdu žít a budil zdání jednoduchosti u věcí, které vůbec jednoduché nebyly.

Gianni Agnelli se svým dědečkem Giovannim

Narodil se v roce 1921 v Turíně, v rodině význačných severoitalských průmyslníků. Jeho dědeček, Giovanni Agnelli, patřil ke skupině investorů, která v roce 1899 založila automobilku FIAT. Vzdělání získal na Pinerolské jezdecké akademii a na univerzitě v Turíně získal titul v oboru práv. Za 2. světové války sloužil v italské armádě a bojoval na straně mocností Osy v Rusku a v severní Africe. V průběhu války byl několikrát zraněn a po skončení války v Itálii se stal – díky své znalosti angličtiny – styčným důstojníkem u amerických okupačních vojsk. V letech těsně po 2. světové válce si Gianni Agnelli díky svému nevázanému životu vysloužil přezdívku „Playboy Rivieri“ a i když se v roce 1953 oženil (a zůstal v tomto manželství až do své smrti) jeho život je prošpikován důvěrnými známostmi s ženami, z nichž některé byly i velmi známé ve své době.

Gianni Agnelli a Michael Schumacher

V roce 1966 Gianni Agnelli převzal vedení automobilky FIAT, jejímž byl nejvýznamnějším akcionářem. Za 30 let, během kterých automobilku vedl, z ní vybudoval páteř italského průmyslu, značně jí rozšířil (v roce 1968 FIAT převzal Lancii, roku 1969 se stal významným podílníkem Ferrari, v roce 1986 převzal Alfa Romeo a roku 1993 koupil Maserati), více méně úspěšně jí provedl několika krizemi a připravil na důstojnou roli v globalizovaném světě 21. století. Období, kdy vedl FIAT je spojené s vrcholnou slávou značek Ferrari, sportovními úspěchy Lancie v rallye a v Le Mans, ikonickými modely Alfa Romeo a počátkem výroby licencovaného modelu FIAT 124 v Sovětském svazu pod názvem Žiguli a později LADA. Vedení automobilky FIAT se vzdal v roce 1996, ale zůstal čestným předsedou představenstva až do své smrti v roce 2003.

Gianni Agnelli s typicky uvolněně uvázanou kravatou - mírně nakřivo a s užším koncem delším

Z hlediska stylu oblékání Gianniho Agnelliho asi nejlépe charakterizují dvě slova – kalkulovaná nonšalance. Často a rád bořil ustálené konvence, experimentoval a snažil se budit zdání, že snad se ani nepodívá do zrcadla před tím, než vyjde ven. Ale všechny jeho kreace byly dobře vypočítané, zvážené a připravené. Porušoval zažitá pravidla oblékání, ať už se jednalo o nošení button-down košile s rozepnutým límečkem nebo povolený a mírně nakřivo uzel na kravatě nebo dokonce užší konec vázanky, který byl delší než ten širší. Ale Agnelli byl zářným příkladem toho, že když chcete porušovat pravidla, musíte je nejprve perfektně znát a ovládat. Agnelliho vzhled byl opravdu nonšalantní, uvolněný a velice civilní a dosahoval ho převážně neobvyklou kombinací vysoce kvalitního oblečení.

Základem jeho šatníku byly obleky. Nechával si je šít na míru u italské značky Caraceni z těch nejkvalitnějších látek. Jedním z jeho typických triků bylo nechat knoflíčky na manžetě obleku rozepnuté, čímž jednoznačně ukazoval všem, že jeho oblek je šitý na míru (u běžného konfekčního saka tyto knoflíčky nejdou rozepínat a slouží jen pro ozdobu, ale u obleku na míru mohou být rozepínací) a zároveň vzbuzoval onen příslovečný nonšalantní, nedbající dojem.

Gianni Agnelli - oblek a mokasíny

Agnelli byl jedním z těch, kteří prosadili přípustnost pánských mokasínů ke klasickým oblekům. Ačkoli se tato praxe prosazovala v Americe, její implementaci na evropském teritoriu pomohl právě Gianni Agnelli, který mokasíny k obleku nosil často.

Jeho další specialitou bylo to, že jeho hodinky nebyly schovány pod manžetou košile, ale nosil je svrchu na košili. Tvrdil, že nemá tolik času, aby mohl pokaždé, když chce zjistit, kolik je hodin, odhrnovat manžetu košile. Ale pravý důvod pro tento trik je asi prozaičtější – zatímco button-down košile od Brooks Brothers, které s oblibou a často nosil, měly manžetu dostatečně širokou, jeho na míru šité italské košile značky Battistoni měly manžetu tak úzkou, že schovat pod ní hodinky bylo prakticky nemožné.

Jeho další inovace – vysoké turistické boty (dnes podobné vyšším kotníčkovým šněrovacím zimním botám) v kombinaci s perfektním oblekem má také pravděpodobně ryze racionální důvod. V roce 1952 měl Agnelli autonehodu poblíž Monte Carla, u které si poranil kotník pravé nohy. A právě pro zpevnění kotníku začal nosit ony turistické boty i ve spojení s klasickým, značkovým oblekem.

Jacqueline Kennedy a Gianni Agnelli v bílé bavlněné pokošili

I v oblasti volnočasového oblečení byl Gianni Agnelli inovátorem. Patřil mezi první, kteří začali nosit denimové košile, ve spojení s pohodlnými džínami volnějšího střihu. Tato kombinace byla nesmírně oblíbená v 80. a 90. letech 20.století a stala se jakousi volnočasovou uniformou své doby. Gianni Agnelli nosil rád polokošile, a to až do hodně pokročilého věku. Již z roku 1962 je fotografie, kde doprovází manželku prezidenta Kennedyho Jacquelinu v jakési polokošili – na míru šité, z jemné bílé bavlněné látky, se široce rozevřeným límečkem a s výstřihem do poloviny prsou, který si nechal ostentativně rozepnutý.

I když se ne všechny jeho pokusy o inovaci široce uchytily (a to ani nemohly, protože byly Agnelliho), jeho přístup k tomu, jak se oblékat, kombinovat klasické kusy nejvyšší kvality tak, aby celkový dojem vypadal tak, že o to, jak je oblečený vůbec nedbá, měl vliv na pánské oblečení. Podpořil již existující tendenci k vyšší uvolněnosti a nižší formálnosti, ale zároveň připomenul, že kvalita (a to jak látek, tak i zpracování) je něco, co se nesmí opomíjet.

Gianni Agnelli - hodinky na košili a rozepnuté knoflíčky na límci button-down košile

Gianni Agnelli - oblek a vysoké turistické boty

 

 

 

 

 

 

 

 

Gianni Agnelli před továrnou FIATPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*