Voskovaná bavlna – nepromokavá a prodyšná

Voskovaná bavlněná látka

Voskovaná bavlněná látka si zachovává klíčové vlastnosti bavlněné látky a navíc je opravdu nepromokavá a současně prodyšná. Je to příjemný, ryze přírodní materiál, který s časem neztrácí své vlastnosti a – podobně jako pravá kůže – vyzrává a získává zcela ojedinělý vzhled.

Voskovaná bavlna má své kořeny na začátku 19. století a její původ je úzce svázána s námořními plachtami. V té době používali námořníci pro plachty svých lodí lněnou látku, kterou impregnovali olejem ze lněných semen. Taková látka celkem dobře vyhovovala potřebám námořnictva, ale byla relativně těžká, v chladu byla příliš tuhá a časem získala žlutý nádech. Technologický pokrok, ke kterému došlo v 19. století umožnil nahradit len bavlněnou látkou a místo lněného oleje použít voskový parafín. Látka, voskovaná bavlna, která vnikla měla základní požadované vlastnosti (lehkost, nepromokavost) a nedisponovala nedostatky lněných látek.

Voskovaná bavlna je nepromokavá a voděodolná

První povoskovaná bavlněná látka, která se objevila v polovině 20. let 20. století, byla tkána ve Skotsku, odkud putovala do Lancashiru na barvení a následně do Londýna, kde prodělala měděno-amoniakové ošetření, vrátila se do Lancashiru na vlastní povoskování a zpět do Skotska. Vyráběla se ve dvou barvách – černé a olivové. Zatímco černá byla barevně stálá a konzistentní, olivová varianta nebyla stejnoměrná a časem měnila odstín.

Již ve 30. letech 20. století rozeznali někteří výrobci – mezi nimi i Barbour – potenciál voskované bavlny pro použití jako hlavního materiálu pro outdoorové bundy (více se o bundě Barbour dočtete na našem blogu). Od bund pronikla voskovaná bavlna i k některým dalším doplňkům – čepicím, taškám.

Vosk na reimpregnaci voskované bavlny

Voskovaná bavlna má charakteristický, jemně sametový vzhled a zcela osobitou vůni. Výrobky z voskované bavlny se nesmějí prát ani chemicky čistit, aby látka nevratně neztratila své voděodolné vlastnosti. Čistí se kartáčem po zaschnutí a houbičkou, namočenou ve vlažné vodě. Ač se takový postup zdá archaický, funguje a to i proto, že voskovaná bavlna je proti ušpinění opravdu mimořádně odolná. Jednou za několik let je vhodné výrobky z voskované bavlny znovu napustit voskem, který každý výrobce dodává.

I když není voskovaná bavlněná látka úplně běžným sortimentem, existuje značné množství renomoaných výrobců, obvykle se sídlen na britských ostrovech. Z nich asi nejprestižnější je značka Brittish Millerain, která již or roku 1880 dodává voskovanou bavlněnou látku pro námořní a armádní potřeby a samozřejmě i pro oděvní průmysl.

Dnes se z voskované bavlny vyrábějí nejen bundy a kabáty (nejznámější značkou je bezesporu Barbour), ale i čepice, klobouky a tašky a messenger bagy. Má obdobné vlastnosti jako dnešní moderní outdoorové tkaniny, ale jedná se o zcela přírodní produkt, který má navíc nezaměnitelný vzhled.

 

Stetson Maryman - baseballová čepice z voskované bavlny

Cestovní taška Barbour z povoskované bavlny

 

 

 

 

 

Bundy BarbourPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*