Zenith El Primero – mechanický skvost s pohnutou historií

Zenith El Primero : Striking 10th

Názvem El Primero, což v esperantu znamená „první“, označuje švýcarská značka Zenith jednak celou řadu svých hodinek, jednak hodinkový strojek, který je v hodinářském světě i po 45 letech od svého vzniku opravdu ojedinělý.

Historie El Primera začíná v roce 1962, kdy se Zenith rozhodl vyvinout vlastní strojek, který by měl k dispozici v roce 1965 na oslavu 100. výročí svého vzniku. Záměrem bylo, aby nový strojek byl integrovaný chronograf (chronograf znamená, že strojek obsahuje i stopky) a zároveň měl automatický nátah. V prvních specifikacích pravděpodobně nebylo stanoveno, že strojek bude kmitat na neobvykle vysoké frekvenci 36.000 kmitů za minutu; tento požadavek vyplynul z toho, že Zenith chtěl aby strojek byl adekvátní konkurencí nastupujícím quartzovým hodinkám a vyšší frekvence znamenala vyšší přesnost. Inženýři Zenithu se v průběhu vývoje strojku museli vypořádat s problémy, které protáhly vývoj až do roku 1969. Asi největšími oříšky bylo, jak zajistit účinné mazání vysokofrekvenčního strojku a jak zajistit dostatečnou dobu chodu natažených hodinek (vyšší frekvence strojku znamenala nejen že se většina součástek více opotřebovává, ale spotřebovává i více energie). U El Primera byly nakonec všechny problémy vyřešeny a výsledný strojek je relativně malý, tenký, pracuje na frekvenci 36.000 kmitů za minutu, má automatický nátah, datumovku (typicky umístěnou na 4,5 hodinách) a rezervu chodu 50 hodin.

Původní strojek El Primero (s označením 3019 PHC)

Strojek vznikal v době, kdy na trhu ještě neexistoval žádný chronograf s automatickým nátahem. V roce 1965 začalo takový strojek vyvíjet i konsorcium švýcarských hodinářských firem Heuer, Breitling, Büren a Dubois-Depraz. Jejich koncepce ale byla odlišná od Zenithu – jimi vyvíjený strojek měl modulární konstrukci, kdy se k základnímu strojku s automatickým nátahem bez chronografu (tento základ poskytl Büren) přidal modul, který zajišťoval funkce chronografu (tento modul vyvíjel Dubois-Depraz). Ačkoliv se všechny firmy v konsorciu snažily postup vývoje utajit, prosákly zvěsti o novém strojku mezi hodinářskými profesionály a přinutily značku Zenith k tomu, že v lednu 1969 uspořádala tiskovou konferenci, na které předvedla svůj strojek chronografu s automatickým nátahem, který symbolicky pojmenovala El Primero – První. Ale první komerčně dostupné modely hodinek se strojkem El Primero se na trhu objevily až koncem října 1969, zatímco konkurenční (např. Heuer Monaco) byly k dispozici již v létě 1969.

Sportovně laděné Zenith El Primero : Stratos Flyback

V roce 1971 koupil švýcarskou značku Zenith americký výrobce elektroniky Zenith Radio Corporation, který chtěl využít nejen stejného jména k proniknutí na trh quartzových hodinek. V roce 1975 americké vedení společnosti rozhodlo o ukončení výroby mechanických hodinek a nařídilo, aby veškeré strojní vybavení bylo prodáno jako šrot a i výrobní dokumentace byla zlikvidována. Naštěstí jeden ze zaměstnanců, Charles Vermont, se rozhodl, že výrobní zařízení i dokumentaci uchová v jedné z nepoužívaných hal továrny. Ačkoli mu hrozilo, že přijde o zaměstnání i reputaci, tento jeho krok zachránil El Primero. V roce 1978 koupila Zenith švýcarská Dixie Group a v roce 1984 se produkce strojků El Primero obnovila. K obnovení výroby paradoxně přispěli konkurenti Zenithu Ebel a především Rolex, kteří od Zenithu strojek El Primero odebírali a používali ve svých hodinkách (Rolex Daytona byl modifikovaným strojkem El Primero vybavován až do roku 2000 a mnozí tvrdí, že šlo o nejlepší Daytony kdy vyrobené).

Původní Zenith El Primero z roku 1969

Dnes, kdy značka Zenith patří do impéria luxusních značek LVMH, je strojek El Primero stále ve výrobě a tvoří základ pro všechny chronografy značky. Vyrábí se v okolo 20-ti modifikacích, s tourbillionem,  ukazatelem rezervy tahu, s flyback mechanizmem či jako originální Striking 10th (u těchto hodinek opíše velká ručička stopek celé kolo za 10 sekund a díky jemné stupnici lze časy odečítat s přesností 1/10 sekundy).

Strojek Zenith El Primero

Zenith má dnes v nabídce celou rodinu hodinek s označením El Primero. První hodinky s tímto strojkem z roku 1969 měly na svou dobu i originální design, kdy na ciferníku byly použité různě tmavé barvy k zajištění dobré čitelnosti – šedá, nejsvětlejší pro vteřiny; modrá, středně tmavá, pro minuty a antracitová, nejtmavší, pro hodiny. Původní model s označením A368 a průměrem 38 mm připomíná současný model El Primero : Original 1969, výše zmíněný model El Primero : Striking 10th má průměr 42 mm stejně jako model El Primero : 36000 VPH, který má největší počet barevných variací ciferníku.

Všechny hodinky, vybavené strojkem El Primero těží z malé tloušťky strojku a i celek je neobvykle tenký. Díky tomu jsou i hodinky s větším průměrem na ruce velmi příjemné, k čemuž přispívá i gumou podšitý kožený pásek (u modelů s koženým páskem) – drobný, ale praktický a příjemný detail.

S hodinkami Zenith El Primero máte na ruce nejen značkové a rozpoznatelné hodinky, ale i ojedinělý mechanismus se zajímavou (a pohnutou) historií, který je i dnes unikátní svou vysokou frekvencí kmitů.

Zenith El Primero : 36000 VPH

Dnešní Zenith El Primero : Chronomaster 1969

 

 

 

 

 

 

 

 

Současný model Zenith El Primero : Original 1969Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*