Blazer – volnočasová klasika

Klasický jednořadý blazer

Jako blazer (nebo blejzr) je označováno sportovnější sako, které se nosí spolu s kalhotami jiné barvy pro volnočasové či méně formální pracovní příležitosti. Klasický blazer je jednobarevný v tmavě modré barvě a má zlaté mosazné nebo smaltované knoflíky, ale postupem času se objevily i varianty v jiné barvě, obvykle zelené, burgundy, černé nebo žluté (pověstný je blazer v zelené barvě od Brooks Brothers). Dnes bývá jako blazer označováno v podstatě jakékoliv jednobarevné sako ale toto označení není zcela správné.

Blazer vznikl jako součást vojenské námořní uniformy. Podle pověsti v roce 1837 britská královna Viktorie provedla oficiální návštěvu na vojenské lodi HMS Blazer, kde kapitán lodi vybavil svou posádku tmavě modrými saky s mosaznými knoflíky. Královně se uniforma tak zalíbila, že prosadila její nošení i na ostatních lodích britské flotily, odkud se pak blazer rozšířil i do civilního života. Původní námořnický blazer byl dvouřadý s našitými kapsami a byl ušitý ze silnější vlněné látky. V průběhu let se střih blazeru srovnával se střihem oblekových sak, zejména našité kapsy se změnily na všité a objevila se i pohodlnější (a dnes oblíbenější) jednořadá varianta.

Moderní pojetí dvouřadého blazeru

Dnes je klasický blazer jednobarevné temně modré sako se zlatými knoflíky. Může být jednořadý se dvěmi nebo třemi knoflíky nebo i dvouřadý se šesti nebo osmi knoflíky. Záda blazeru jsou rovná, bez ozdobných prvků a blazer mívá buď jeden rozparek uprostřed zad nebo dva rozparky na bocích, tak, jak jsou dnes šitá saka. Bývá vyrobený z klasické vlněné látky, často i v moderních provedeních Super 100 či Super 120.

Blazer se zásadně nosí s kalhotami jiné barvy, než je blazer. Původní námořnický blazer se nosil s kalhotami bílé barvy a i dnes jde s bílými kalhotami dobře dohromady. Asi nejklasičtěji bývá blazer doplněn šedými flanelovými kalhotami, ale dobře ladí i s manžestráky nebo jeansy. Podle toho, jak moc chce nositel blazeru zachovat alespoň zdání formálnosti, nosí se blazer spolu s košilí a kravatou, košilí s rozhalenkou, polo tričkem nebo i T-Shirt – všechny kombinace jsou přípustné a dostatečně stylové. K blazeru asi nejlépe pasují kožené mokasíny nebo derby boty, ale i vyloženě sportovní kožené boty k blazeru ladí.

Jednořadý blazer, šedé flanelové kalhoty, košile s kravatou

Někteří muži mají rozpačitý pocit ze zlatých, výrazných knoflíků, kterými je blazer osazen. Ale právě zlaté knoflíky k blazeru patří a každý, kdo si vzal blazer na sebe dá za pravdu, že jde jen o zvyk. Existují i blazery s méně nápadnými, např. hnědými knoflíky ale klasický blazer má knoflíky zlaté.

Blazer je možné nosit pro všechny volnočasové aktivity – na procházku, k posezení v restauraci nebo baru, k návštěvě u přátel. Ve středoevropském prostředí není zvykem, aby se blazer nosil i do práce nebo na obchodní schůzky a ačkoliv je pro tyto příležitosti jako dělaný, v našich podmínkách vyžaduje jeho nošení pro tyto příležitosti  trochu citu a je dobré blazer doplnit o kravatu a zvolit i méně nápadné kalhoty (ideálně ony klasické šedé flanelové).

Blazer je již téměř dvě století klasickou součástí pánské garderoby a zůstane v ní i nadále. Blazer má svůj půvab, velkou dávku elegance a dobře ladí s celkově uvolněnějším přístupem k oblékání, který je dnes v kurzu.

Princ Charles v dvouřadém blazeru

Blazer patří k moři (David Niven)

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Vaughn

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*